Zdrowotne działanie olejków eterycznych – w jakich przypadkach się sprawdzają?
Olejki eteryczne, to esencje uzyskiwane z roślin nie tylko w celach poprawy nastroju poprzez wdychanie przyjemnych aromatów. Olejki wykazują działanie kojące na skołatane nerwy, mogą pomagać w uporaniu się z przeziębieniem oraz w walce z bezsennością. Wdychanie unoszących się w powietrzu prozdrowotnych związków, to nie jedyny sposób na korzystanie z dobrodziejstw olejków eterycznych. Olejki można dodać do kąpieli, a także wykorzystać do inhalowania nosa i zatok zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Niektóre olejki mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i w czasie laktacji. Dowiedz się, jak działają olejki eteryczne oraz jakie olejki eteryczne dla niemowląt i dla dzieci możesz użyć. Chcesz wykorzystać działanie olejków eterycznych podczas kąpieli? Podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Spis treści
Jak stosować olejki eteryczne, by skorzystać z ich cennych właściwości?
Olejki eteryczne wpływają na organizm zarówno wtedy, gdy są rozproszone w powietrzu na skutek działania dyfuzora lub użycia kominka do aromaterapii, jak i poprzez wcieranie ich w skórę podczas masażu. Niektóre olejki eteryczne nie mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, są to tzw. olejki gorące, które mogą doprowadzić do silnego odczynu zapalnego np. olejek goździkowy, olejek z oregano.
Jakie olejki eteryczne na zatoki?
Przy infekcjach dróg oddechowych i zatkanych zatokach warto pomyśleć o inhalacjach, czyli wdychaniu pary wodnej z olejków eterycznych. Inhalowanie nie powinno przekraczać 15 minut na dobę, natomiast u osób zmagających się astmą należy wykluczyć tę metodę terapii przeziębień na korzyść dyfuzowania olejków eterycznych. Korzystając z kominków zapachowych należy wybierać te olejki, które mają temperaturę zapłonu przekraczająca 70°C np. olejek paczuli (100°C), olejek anyżowy (96°C).
Przy infekcjach dróg oddechowych można użyć olejku z drzewa herbacianego, olejku eukaliptusowego, goździkowego, miętowego. Dobrym wyborem będzie olejek tymiankowy, który sprawdzi się nawet u niemowląt. Olejek ten należy do grupy olejków gorących, więc w przypadku wcierania go w skórę klatki piersiowej, nadgarstków lub za uszy, powinno się uprzednio rozcieńczyć preparat w oleju bazowym w stosunku: 2 krople olejku na 1 łyżeczkę oleju nośnikowego. Olejek eukaliptusowy, który też jest olejkiem gorącym, pomaga uporać się z kaszlem. Nie jest zalecany dla dzieci poniżej 6 roku życia.
Jakie olejki eteryczne w ciąży?
Ciąża to szczególny stan, dlatego istnieją olejki eteryczne, których kobieta w stanie błogosławionym powinna unikać, są to: olejek cynamonowy, goździkowy, tymiankowy, z gałki muszkatołowej, z oregano, anyżowy. Olejek jaśminowy może wywołać skurcze porodowe, dlatego należy się go wystrzegać przez 9 miesięcy i zastosować ewentualnie podczas akcji porodowej. W ciągu pierwszych 5 miesięcy ciąży należy wykluczyć olejek cyprysowy, rozmarynowy, cedrowy, szałwiowy.
Olejki eteryczne, które można bezpiecznie używać w ciąży, połogu i przy karmieniu piersią to: olejek z geranium, lawendowy, mirrowy, kocankowy, z drzewa sandałowego, z rumianku rzymskiego. Olejek lawendowy pomaga zapobiegać tworzeniu się rozstępów i zmniejsza widoczność tych, które już powstały. Olejek geraniowy także jest polecany w zwalczaniu blizn, dzięki właściwościom ujędrniającym, nawilżającym i rozjaśniającym skórę. Kolejnym jego zastosowaniem może być masaż krocza wykonywany podczas ciąży celem uniknięcia rozerwania ścian pochwy.
Wiele kobiet ciężarnych boryka się z porannymi nudnościami. Zaradzić można temu poprzez wdychanie olejku imbirowego, lawendowego lub z mięty pieprzowej. Ten ostatni należy stosować ostrożnie, bo może przekraczać barierę łożyskową.
Olejki eteryczne sprawdzą się też przy depresji poporodowej, bowiem niektóre z nich poprawiają stan emocjonalny np. olejek cytrynowy, z róży damasceńskiej, geraniowy, z drzewa sandałowego.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jakie olejki eteryczne dla dzieci?
Przed zastosowaniem olejku eterycznego drogą wziewną lub poprzez bezpośredni kontakt ze skórą niemowlęcia należy najpierw wykonać próbę uczuleniową, czyli nasączyć np. wacik kosmetyczny kilkoma kroplami olejku i obserwować, jak dziecko reaguje. Jeśli jest niespokojne, należy zaniechać dalszego narażania malucha na kontakt z esencją. W przypadku starszego dziecka można posmarować jego stopę olejkiem rozcieńczonym w oleju bazowym np. oleju kokosowym.
Porada experta:
Jeśli olejek przypadkowo trafi do oczu lub uszu dziecka należy zaaplikować na dane miejsce olej nośnikowy.
Można do tego celu wykorzystać olej roślinny stosowany w kuchni do smażenia potraw. Olej rozcieńcza olejek eteryczny, w przeciwieństwie do wody, której nie należy stosować w takich sytuacjach.
Olejki bezpieczne dla dzieci to:
- Olejek lawendowy, który można stosować już u niemowląt od 3 miesiąca życia. Olejek ten pomoże maluchowi zasnąć, dlatego warto dodać go do kąpieli lub rozpylić w powietrzu przy pomocy dyfuzora. Dobrze sprawdzi się też masaż stóp z wykorzystaniem 1 kropli olejku rozcieńczonej w łyżeczce oleju bazowego.
- Olejek z mięty pieprzowej przyda się przy problemach gastrycznych u dziecka. Masaż brzuszka zgodnie z ruchem wskazówek zegara przy użyciu powyższego olejku zapewni uczucie ulgi przy skurczach żołądka. Olejek z mięty pieprzowej nie powinien być aplikowany na skórę dziecka poniżej 18 miesiąca życia. Metodą, jaką można zastosować u tak małych dzieci, by skorzystać z właściwości prozdrowotnych wspomnianych olejków jest ich dyfuzja lub inhalacja z odległości 1 metra.
Jak stosować olejki eteryczne do kąpieli?
Celem odczucia korzyści płynących z kąpieli aromaterapeutycznych należy je powtarzać 2-3 razy w tygodniu. Czas kąpieli nie powinien przekraczać 10-15 minut, po upływie 3-4 tygodni można go wydłużyć do 30 minut. Dodanie olejków eterycznych sprawia, że płyny do kąpieli nie są wymagane.
Wskazówki dotyczące kąpieli aromaterapeutycznych:
- temperatura wody nie powinna przekroczyć 40⁰C
- ilość olejku eterycznego, jaką należy użyć jest niewielka i wynosi od 3 do 10 kropli; liczbę tę zmniejsza się u dzieci do 1 – 6 kropli (zależnie od wieku pociechy)
- olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego należy je rozcieńczyć w oleju roślinnym, mleku lub nakropić na sól himalajską, którą następnie wsypuje się do wanny
- po kąpieli nie należy pocierać ciała ręcznikiem, a jedynie osuszyć je poprzez lekkie dociskanie chłonnego materiału
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Jak działają olejki eteryczne?
Decydując się na zakup olejku eterycznego warto zapoznać się wcześniej z wpływem poszczególnych esencji na zdrowie człowieka i jego stan emocjonalny. Najpopularniejsze olejki eteryczne to: olejek różany, lawendowy, z drzewa herbacianego.
Olejki eteryczne – na co jaki olejek?
- lawendowy – najczęściej wykorzystuje się jego właściwości uspokajające i relaksujące, ale ma on także działanie przeciwzapalne i odkażające
- cytrynowy – odznacza się potencjałem przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, wpływa na poprawę stanu emocjonalnego; jest niezastąpiony jako dodatek do domowego płynu czyszczącego łazienkę i kuchnię
- miętowy – orzeźwia, przeciwdziała mdłościom i bólom brzucha
- różany – łagodzi napięcie przedmiesiączkowe i bóle migrenowe, działa uspokajająco; zastosowany na skórę koi podrażnienia, nawilża, wzmacnia naczynia krwionośne; zwiększa popęd seksualny
- z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, więc może być używany przy inhalacjach nosa i zatok, jak również do pielęgnacji cery trądzikowej i skóry głowy z tendencją do nawracającego łupieżu
- olejek eukaliptusowy – posiada właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne, przeciwzapalne; relaksuje, odpręża; jest przydatny do odstraszania insektów
- olejek tymiankowy – blokuje działanie enzymów prozapalnych, działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie; pomocny w terapii łupieżu tłustego ze względu na właściwości przeciwłojotokowe
- olejek pomarańczowy – neutralizuje nieprzyjemne zapachy w domu, dodaje energii, wzmacnia odporność
- olejek cynamonowy – rozgrzewa i poprawia ukrwienie tkanek, pomaga zmniejszyć cellulit, łagodzi stany zapalne i świąd skóry głowy, nawilża i regeneruje włosy; sprawdza się latem przy inwazji komarów