Ekologiczny styl życia staje się coraz bardziej popularny. Dla każdego bycie eko może oznaczać nieco coś innego i w praktyce różnić się od siebie. Wszystko jednak sprowadza się do tego, by chronić środowisko. Sposoby na to są różne. Jednym z nich jest filozofia zero waste mająca zastosowanie w pielęgnacji – a konkretnie odnosi się do kosmetyków pielęgnacyjnych. Zasada zero waste wskazuje przede wszystkim, by nie marnować produktów, o co możemy zadbać na kilka sposobów. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega wcielenie w życie filozofii zero waste w odniesieniu do kosmetyków i podpowiadamy, jak skutecznie to zrobić!
Spis treści
- Zero waste – co oznacza?
- Czym się charakteryzują kosmetyki zero waste?
- Kosmetyki zero waste – jakie warto wybrać?
- Szampony w kostce
- Odżywki do włosów w kostce
- Mydło w kostce
- Hydrolaty w szklanych butelkach
- Olejki ekologiczne w szklanych butelkach
- Balsam do ust zero waste
- Demakijaż zero waste
- Filozofia zero waste – jak wprowadzić ją do codziennej pielęgnacji?
- Zero waste w kosmetykach – podsumowanie
Zero waste – co oznacza?
Każdego dnia pozostawiamy ślad swojej obecności na Ziemi i nie zawsze jest on niestety pozytywny. Na bieżąco zużywamy zasoby planety, a codziennym życiem generujemy różnego rodzaju odpady, które nie pozostają obojętne dla środowiska. To oczywiście nie tylko różnego rodzaju opakowania: po jedzeniu, kosmetykach, czy po różnych przedmiotach, ale także te niewidoczne gołym okiem. Chodzi między innymi o zużywanie wody i prądu, a także emisję dwutlenku węgla do atmosfery – to również można jak najbardziej nazwać odpadem.
Filozofia zero waste jest przyjęciem takiego stylu życia, który maksymalnie jak tylko jest to możliwe, ogranicza generowanie różnego rodzaju odpadów. W większości przypadków oznacza przede wszystkim redukcję wytwarzania resztek z różnych opakowań, a w następnej kolejności – również podejmowanie prób zmniejszenia zużycia wody i prądu. Do filozofii zero waste możemy dołączyć również wybór kosmetyków, czy żywności produkowanych w sposób, który nie szkodzi środowisku.
Jak wdrożyć zero waste do codziennego życia? Najprościej zacząć od zmniejszenia ilości kupowanych rzeczy – do tylu, by ich nie marnować. Zero waste w odniesieniu do kosmetyków oznacza między innymi to, by nie kupować ich na zapas – bo wiele z nich traci termin przydatności, zanim zostaną zużyte. To także dzielenie się nietrafionymi zakupami: np. oddanie pełnowartościowego szamponu do włosów, kremu, czy innego kosmetyku, którego działania nie polubiliśmy, innej osobie – która zużyje kosmetyk.
Trend zero waste to pięć zasad, którymi warto kierować się nie tylko przy wyborze kosmetyków, ale także w innych dziedzinach życia. Te zasady nazywane są 5R:
- refuse – odmawiaj
- reduce – ograniczaj
- reuse – wykorzystaj
- recycle – recyklinguj
- rot – kompostuj.1
Tylko tyle i aż tyle potrzeba do tego, by mniej zużywać, mniej marnować, mniej zanieczyszczać!
Czym się charakteryzują kosmetyki zero waste?
Często dajemy się ponieść chwili i kupujemy kolejne kosmetyki – bo była promocja, bo pięknie pachną, bo akurat chcemy poprawić sobie nastrój, bo… Powodów jest mnóstwo, choć efekt często bywa taki sam. To kumulacja produktów, których nie zużywamy, bo tracą termin ważności lub swoje właściwości i zwyczajnie psują się, gdy są zbyt długo otwarte. Jeśli więc chcesz kierować się zasadą zero waste w przypadku kosmetyków, w pierwszej kolejności zrezygnuj z kupowania kolejnych produktów, póki nie zużyjesz do końca tych, które masz!
W następnej kolejności warto wybierać kosmetyki, które są zero waste. O co chodzi? To produkty zaprojektowane w taki sposób, by naturalnie generowały mniej odpadów, ale jednocześnie mogły być wielokrotnie wykorzystane. To także takie produkty, których użycie nie wymaga zwiększonego zużycia wody czy dodatkowych akcesoriów. Przykładem może być np. szampon w kostce. Nie ma opakowania – mamy więc o jeden odpad mniej. Zmywa się szybko i łatwo z włosów – na jego spłukanie z włosów zużywamy więc o wiele mniej wody niż w przypadku klasycznego szamponu. Przeważnie takie produkty są również ekologiczne, a przynajmniej naturalne, a to kolejna korzyść dla środowiska.
Jakie jeszcze cechy mają kosmetyki zero waste? To przede wszystkim:
- Naturalne lub ekologiczne składy.
- Opakowanie, które można poddać recyklingowi – np. kartonowe opakowanie szamponu w kostce lub szklana buteleczka hydrolatu bądź toniku, którą możesz wykorzystać jeszcze wielokrotnie do innych kosmetyków.
- To także opakowanie, które umożliwia wykorzystanie produktu w 100%! Jeśli przyjrzysz się dokładnie większości opakowań szamponów, kremów czy balsamów do ciała, to zauważysz, że po (pozornym) zużyciu produktu zostaje go całkiem sporo na ściankach. Jedną z metod wykorzystania kosmetyku do końca jest rozcięcie opakowania i wydostanie produktu tym sposobem. Często ilość, jaka pozostaje, pozwala nawet na kilka aplikacji!
- Wielofunkcyjność – choć nie każdy lubi kosmetyki typu kilka w jednym, to jest to jedna z ważniejszych zasad filozofii zero waste w przypadku kosmetyków. Możliwość wykorzystania jednego produktu do kilku celów zmniejsza jednak generowanie odpadów na wiele sposobów.
Nawet plastikowe opakowanie można jednak wykorzystać ponownie. Szczególnie jeśli jest to pudełeczko z odkręcanym wieczkiem, buteleczka z odkręcanym korkiem lub szklany pojemnik.
Kosmetyki zero waste – jakie warto wybrać?
Rozwiązania zero waste w przypadku kosmetyków i pielęgnacji są więc bardzo proste i dostępne dla każdego. Wybierając kosmetyki, zwróć uwagę nie tylko na ich opakowania, ale także na sam skład produktu. Warto sięgać po te, które mają naturalne, a najlepiej ekologiczne składy – wówczas masz pewność co do tego, że zarówno proces produkcji kosmetyku, jak i używanie go, nie przynoszą szkód środowisku. Druga istotna kwestia to dopasowanie produktu do potrzeb. Jeśli nie będzie im w pełni odpowiadał, prawdopodobnie nie zużyjesz go do końca bądź jego działanie będziesz musiała uzupełnić dodatkowym produktem – a to już nie jest zero waste!
Rada experta:
Ruch zero waste to oczywiście pozytywny trend i jak najbardziej warto wdrażać dobre nawyki na co dzień, nie tylko w kwestii pielęgnacji i kosmetyków.
Pamiętaj jednak o tym, że pomimo wszystko Twój komfort i zdrowie są najważniejsze. Jeśli więc masz problemy z cerą, które wymagają zastosowania specjalistycznych produktów – dermokosmetyków, czy leków, nie przedkładaj ochrony środowiska ponad swoje zdrowie. Zero waste lub less waste możesz wdrażać za to na innych polach, które nie będą wiązać się z Twoim dyskomfortem, a środowisku przyniosą tak samo wiele dobrego!
Szampony w kostce
Szampon w kostce np. od Cztery Szpaki, to jeden z ulubionych kosmetyków wśród praktykujących filozofię zero waste. Szampon w tej postaci dobrze oczyszcza włosy i skórę głowy, a także szybko i łatwo się spłukuje. Dzięki temu, że jest zapakowany przeważnie w kartonik (który możesz oddać do recyklingu), a nie w plastikową buteleczkę, gdy go zużyjesz, nie pozostawiasz praktycznie żadnych śladów. Szampony w kostce zwykle wypłukują się z włosów szybciej i łatwiej niż inne, co pozwala znacznie oszczędzać wodę.
Odżywki do włosów w kostce
Podobne zalety ma odżywka do włosów w kostce. Naturalne, cenne dla włosów składniki, zero plastikowych opakowań, a także szybkie i łatwe wypłukiwanie z włosów – oto dlaczego warto przetestować to rozwiązanie. Dodatkową zaletą kosmetyków w kostce jest to, że są one bardzo wydajne: jeden produkt wystarcza na dłużej niż klasyczne. Takie kosmetyki są również łatwiejsze w transporcie, bo zajmują niewiele miejsca w bagażu!
Mydło w kostce
Wśród propozycji kosmetyków zero waste nie może zabraknąć również mydła w kostce. Doskonała wydajność, naturalne składniki i opakowanie pomagające zmniejszyć generowanie odpadów to najważniejsze zalety takiego rozwiązania.
Hydrolaty w szklanych butelkach
Hydrolaty, np. Nature Queen, to jedne z ciekawszych kosmetyków, które bez wątpienia zasługują na to, by znaleźć się w zestawieniu produktów zero waste. Po pierwsze dlatego, że to w pełni naturalny produkt, składający się z jednego składnika: ekstraktu z wybranej rośliny. Po drugie dlatego, że ma wiele zastosowań. Hydrolaty doskonale zastępują tonik do twarzy, a do tego sprawdzają się świetnie w roli odświeżającej mgiełki. Ładnie pachną, więc możesz używać ich również do odświeżenia ciała i ubrań, a także do włosów. Co więcej, dzięki temu, że mają właściwości nawilżające, świetnie sprawdzają się także jako odżywcza mgiełka do włosów! Szklane buteleczki dają z kolei możliwość ponownego napełnienia – również hydrolatem, ale także innymi kosmetykami.
Olejki ekologiczne w szklanych butelkach
Również ekologiczne olejki pielęgnacyjne doskonale wpisują się w zero waste. Filozofia niemarnowania produktów jak najbardziej ma tutaj zastosowanie, bo produkt jest czysty ekologicznie, a butelkę można wielokrotnie napełnić ponownie. Olejki można również wykorzystać na wiele sposobów: do pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu, a także całego ciała. Sprawdzają się również do włosów i paznokci!
Balsam do ust zero waste
Wśród kosmetyków naturalnych i ekologicznych znajdziesz również balsamy do ust wpisujące się w trend zero waste. Warto wiedzieć również, że taki kosmetyk bez problemu zrobisz sama w domu, ze składników, które znajdziesz w kuchni. Dobrą bazą jest olej kokosowy i miód, a także żel aloesowy.
Demakijaż zero waste
Jeśli się malujesz na co dzień, to z pewnością nie raz zaskoczyła Cię ilość płatków do demakijażu, a także spore zużycie płynów, mleczek, czy chusteczek do demakijażu. Zastąp je jednym produktem: rękawicą lub ręczniczkiem do demakijażu wielokrotnego użytku. Do zmycia makijażu potrzebować będziesz tylko wody – to wszystko!
Filozofia zero waste – jak wprowadzić ją do codziennej pielęgnacji?
Produkty zero waste to jedna kwestia – druga to ich ilość. Filozofię zero waste łatwo wprowadzisz do codzienności w trzech krokach:
- Ogranicz zakupy – kupuj tylko to, co potrzebne. Dzięki temu zużyjesz kosmetyki, zanim się zepsują.
- Zrezygnuj z wacików kosmetycznych – na rzecz rękawic czy ręczniczków do demakijażu.
- Wybieraj opakowania wielokrotnego użytku – a więc najlepiej szklane buteleczki i słoiczki.
Zero waste w kosmetykach – podsumowanie
Filozofia zero waste w przypadku kosmetyków jest łatwa do wprowadzenia i praktykowania. Warto zacząć już dziś i małymi kroczkami poszerzać zakres swoich działań. Ułatwimy Ci to: w naszej drogerii znajdziesz kosmetyki i akcesoria, które idealnie wpisują się w ten trend. Zobacz, co dobrego u nas znajdziesz!