Pieczenie, zaczerwienienie, a niekiedy także swędzenie oczu może mieć wiele przyczyn. W ten sposób gałki oczne reagują na czynniki drażniące – zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Stan ustępuje zwykle samoistnie w stosunkowo krótkim czasie od zaniechania kontaktu z przyczyną podrażnienia. Jeśli jednak utrzymuje się długotrwale, wręcz przewlekle – być może problemem jest zespół suchego oka. Czym dokładnie jest ta dolegliwość, jakie są jej przyczyny, a także jak sobie nim radzić? Odpowiadamy na najważniejsze pytania, sprawdź!
Spis treści
- Zespół suchego oka – czym jest?
- Zespół suchego oka – jak powstaje ta dolegliwość?
- Jakie są objawy zespołu suchego oka?
- Domowe sposoby na zespół suchego oka
- Zadbaj o kwasy tłuszczowe w diecie
- Stosuj nawilżające krople do oczu
- Staraj się często mrugać
- Unikaj przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach
- Zadbaj o higienę oczu i powiek
- Daj oczom odpocząć
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i wiatr
- Jak się diagnozuje zespół suchego oka?
- Zespół suchego oka – na czym polega leczenie?
- Zespół suchego oka – powikłania
- Ile trwa zespół suchego oka?
Zespół suchego oka – czym jest?
Zespół suchego oka to stan, w którym obserwuje się niedostateczne nawilżenie powierzchni oka, za co odpowiada naturalny film łzowy. W efekcie niedostatecznego nawilżenia gałki ocznej staje się ona sucha, a to powoduje dyskomfort. Według szacunków ta okulistyczna przypadłość może dotyczyć od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent dorosłych ludzi na całym świecie.
Zespół suchego oka – jak powstaje ta dolegliwość?
Zespół suchego oka (ZSO) jest spowodowany zaburzeniem równowagi filmu łzowego lub nieprawidłowym składem łez. W efekcie rogówka i siatkówka są niedostatecznie nawilżone, a to z kolei powoduje dyskomfort w postaci uczucia suchości, pieczenia czy swędzenia oka. Czasem tym dolegliwościom może towarzyszyć uczucie tzw. piasku pod powieką.
Za powstawanie zespołu suchego oka mogą odpowiadać różne czynniki. Uważa się, że na dolegliwość są narażone bardziej kobiety niż mężczyźni, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia wzrasta po 40. roku życia. ZSO może współtowarzyszyć również innym schorzeniom, w tym chorobom o podłożu autoimmunologicznym.
Pozostałe przyczyny zespołu suchego oka to również między innymi:
- nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy,
- trądzik różowaty,
- przyjmowanie niektórych leków (w tym antyhistaminowych),
- cukrzyca,
- schorzenia tkanki łącznej.
- przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych (przesuszone powietrze),
- długotrwała praca przy komputerze,
- zanieczyszczone powietrze,
- palenie tytoniu i przebywanie w pomieszczeniach wypełnionych dymem papierosowym,
- noszenie soczewek kontaktowych.
Nie zawsze jednak zespół suchego oka jest przewlekłym stanem. Całkowicie normalnym zjawiskiem jest to, że suchość oczu i dyskomfort z tym związany występuje pod wpływem czasowych czynników drażniących. Do najczęstszych przyczyn zalicza się między innymi kąpiel w chlorowanej wodzie, podróż samolotem, a także długotrwałe skupianie wzroku na ekranie czy tekście.
Dolegliwości mogących świadczyć o zespole suchego oka nie powinno się lekceważyć. Nie tylko sprawiają oczywisty dyskomfort, ale również upośledzają naturalną barierę ochronną gałek ocznych przed wpływem czynników zewnętrznych. Przesuszone oczy są bardziej podatne na wnikanie różnych patogenów, stąd również większa skłonność do infekcji i stanów zapalnych.
Jakie są objawy zespołu suchego oka?
Jak rozpoznać zespół suchego oka? Objawy są dość charakterystyczne. Należy do nich przede wszystkim:
- uczucie nieprzyjemnej suchości oczu,
- zaczerwienienie oczu wskutek przekrwienia spojówek,
- suchość i swędzenie oczu,
- zamglone widzenie,
- zwiększona podatność na łzawienie oczu,
- uczucie piasku pod powiekami.
Rada experta:
Pierwszym ratunkiem przy wystąpieniu objawów są nawilżające krople na zespół suchego oka.
Jeśli objawy towarzyszące zespołowi suchego oka są spowodowane tymczasową ekspozycją na drażniące czynniki, to takie rozwiązanie powinno przynieść wystarczającą ulgę. Jeśli jednak mają przewlekły charakter, to ze względu na wiele możliwych przyczyn takiego stanu, konieczna będzie konsultacja lekarska. Czasem przyczyna może być prosta i łatwa do wyeliminowania, ale czasem objawy ZSO mogą być sygnałem świadczącym o poważniejszych problemach zdrowotnych, których nie można bagatelizować.
Domowe sposoby na zespół suchego oka
Jak we własnym zakresie poradzić sobie z zespołem suchego oka? Domowe sposoby, a raczej zwrócenie uwagi na niektóre przyzwyczajenia i praktyki mogą przynieść ulgę i zapobiegać nawrotom problemu w przyszłości.
W pierwszej kolejności warto zrezygnować z ostrych przypraw, a także ograniczyć spożycie alkoholu oraz palenia tytoniu. Warto także przeanalizować przyjmowane leki – jak już wspomniano, niektóre ich grupy mogą powodować skutki uboczne właśnie w postaci objawów suchego oka.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zespół suchego oka jest wyleczalny. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od podłoża zaistnienia tego problemu. W jednym przypadku leczenie może więc być szybkie, w innym jednak może trwać bardzo długo, bo nawet latami. Dlatego im szybciej skonsultujesz się z lekarzem, tym szybciej będzie można podjąć środki łagodzące i rozwiązujące problem.
Zadbaj o kwasy tłuszczowe w diecie
Jak w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych, rozwiązywanie ich warto zacząć od zweryfikowania tego, co znajduje się w Twoim codziennym menu. Dietę warto wzbogacić o produkty bogate w kwasy omega-3 oraz w nienasycone kwasy tłuszczowe. Mogą one bowiem wpłynąć korzystnie na produkcję łez i tym samym przywrócenie równowagi.
Stosuj nawilżające krople do oczu
W łagodzeniu objawów zespołu suchego oka pomagają krople. Nawilżają gałkę oczną, imitując naturalny film łzowy, dzięki czemu przynoszą ulgę. Wybieraj krople z kwasem hialuronowym, który doskonale nawilża. Dobrze sprawdzają się również krople o działaniu łagodzącym, np. z wyciągiem z nagietka.
Staraj się często mrugać
Również częste mruganie powiekami może przynieść ulgę. W ten sposób rozprowadzisz film łzowy równomiernie po całej powierzchni oka.
Unikaj przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach
Jeśli to możliwe, staraj się również unikać zbyt długiego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach – powietrze w nich jest suche, co jest jednym z czynników powodujących objawy ZSO.
Zadbaj o higienę oczu i powiek
Jeśli wykonujesz makijaż oczu, przyjrzyj się produktom do demakijażu, jakich używasz. Być może kosmetyk jest zbyt silny, przez co może podrażniać i wysuszać okolice oczu. Jeśli objawy ZSO obserwujesz po demakijażu, spróbuj przetestować zmianę dotychczas używanego kosmetyku oczyszczającego na inny, łagodny dla skóry, np. wypełniający płyn do demakijażu oczu i ust L'Oreal Paris Hyaluron Specialist. Formuła łagodna dla skóry, a przy tym bezlitosna dla kosmetyków, nawet wodoodpornych to połączenie, którego być może Twoja skóra wokół oczu właśnie potrzebuje.
Daj oczom odpocząć
Higiena pracy zakładająca między innymi robienie systematycznych przerw na odpoczynek oczu to bardzo ważny element korzystny dla wzroku. Wystarczy, że raz na jakiś czas zamkniesz na chwilę oczy, by pozwolić “wyprodukować” się łzom, które nawilżą gałkę oczną.
Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i wiatr
Wysuszone oczy prawdopodobnie przestaną być problemem także wówczas, gdy będziesz unikać ekspozycji na wiatr i słońce. Obydwa te czynniki mają działanie wysuszające.
Jak się diagnozuje zespół suchego oka?
Podejrzewasz zespół suchego oka i zastanawiasz się, jak leczyć tę przypadłość? Tylko lekarz okulista może potwierdzić przypuszczenia i postawić diagnozę na podstawie obszernego wywiadu oraz szczegółowych badań.
Zespół suchego oka – na czym polega leczenie?
Co na zespół suchego oka sprawdzi się najlepiej? Celowane leczenie wdraża okulista po badaniach. Ogólnie jednak leczenie ZSO polega przede wszystkim na nawilżaniu gałek ocznych za pomocą tzw. sztucznych łez, czyli kropli nawilżających.
Zespół suchego oka – powikłania
Powikłania zespołu suchego oka, który nie jest leczony, mogą być całkiem poważne. Niedostatecznie nawilżone spojówki i rogówki są słabiej chronione przed patogenami. Konsekwencją mogą być infekcje i stany zapalne, nawet przewlekłe. W dłuższej perspektywie może nawet dojść do uszkodzenia struktury nabłonka.
Ile trwa zespół suchego oka?
To, jak długo trwa leczenie zespołu suchego oka, zależy przede wszystkim od przyczyn tego problemu, a także od tego, w jak zaawansowanym stadium jest schorzenie. Na to pytanie powinien odpowiedzieć lekarz, po rozpoznaniu problemu.