Spis treści
Botoks a zmarszczki mimiczne
Toksyna botulinowa pomaga spłycić zmarszczki poprzeczne czoła, lwią zmarszczkę, a także zmarszczki wokół ust, czyli zmarszczki palacza. Efekty iniekcji uwidaczniają się w ciągu 3-4 dni i utrzymują się 4-6 miesięcy w zależności od mimiki twarzy pacjenta oraz od jego osobniczych predyspozycji. Dodatkową zaletą zabiegu jest to, że zmarszczki się nie pogłębiają, dlatego nie warto czekać z wizytą w gabinecie medycyny estetycznej, aż bruzdy będą bardziej widoczne. Systemetyczne poddawane się ostrzykiwaniu botoksem powoduje stopniowy spadek siły mięśnia, dlatego zabiegi z czasem wykonuje się coraz rzadziej. Toksyna botulinowa blokuje przewodzenie impulsów nerwowych docierających do mięśni twarzy, powodując ich czasowe unieruchomienie skutkujące zaprzestaniem marszczenia takich partii ciała jak czoło czy okolice oczu. Botoks to szybki i skuteczny sposób na odmłodzenie twarzy, ale nie tylko, ponieważ wykorzystuje się go w celu uniesienia opadających kącików ust lub obniżenia dziąsłowego uśmiechu.
Zabieg z użyciem botoksu jest przeciwwskazany przy:
- zaburzeniach przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- problemach z krzepliwością krwi,
- ciąży i karmieniu piersią,
- stanu zapalnego w miejscu podania preparatu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Kwas hialuronowy na zmarszczki mimiczne
Kwas hialuronowy jest produkowany w organizmie człowieka. Jednak w miarę upływu czasu proces ten ulega wypaczeniu, co przyczynia się do powstawania bruzd na skórze. Wypełnianie zmarszczek mimicznych musi być przeprowadzone przez wykwalifikowanego lekarza. Poprzez ostrzykiwanie twarzy kwasem hialuronowym można wypełnić zmarszczki i wymodelować usta.
Istnieją 2 rodzaje kwasu hialuronowego:
- usieciowany, określany jako wypełniacz, rezultaty zabiegu utrzymują się od 6 do 18 miesięcy,
- nieusieciowany, występujący w składzie kosmetyków nawilżających.
Kwas hialuronowy zwiększa napięcie skóry, zwłaszcza na czole i nad górną wargą. Przyczynia się też do uniesienia dna bruzdy, co przekłada się na zmniejszenie jej głębokości, a więc i widoczności. Trwałość zabiegu wynika z szybkości usuwania wprowadzonej substancji ze skóry, a także ze sposobu pielęgnacji i stylu życia.
Z zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego nie powinna korzystać osoba, która:
- jest w ciąży lub karmi piersią,
- przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi,
- zmaga się ze stanem zapalnym w planowanym miejscu wstrzyknięcia preparatu,
- cierpi na nowotwór,
- boryka się z chorobą z grupy autoagresji, czyli chorobą autoimmunologiczną.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Mezoterapia mikroigłowa
Zabieg polega na wykonaniu mikronakłuć mających na celu przebudowę skóry właściwej poprzez intensyfikację naturalnych mechanizmów odnowy, co prowadzi spłycenia bruzd. Dodatkowo podczas wkłuć przetransportowanie są do wnętrza skóry cenne składniki, takie jak np. kwas hialuronowy, minerały, witaminy, które poprawiają stan skóry od wewnątrz. Efekty mezoterapii, to rozświetlona, napięta, elastyczna skóra, dzięki zwiększeniu produkcji kolagenu i elastyny. Z zabiegu mogą skorzystać osoby o wrażliwej oraz naczyniowej cerze, ponieważ ma on korzystny wpływ na mikrokrążenie podskórne.
Trwałość zabiegu wynosi 4-12 miesięcy i zależy od wieku, trybu życia, rodzaju cery pacjenta. Kolejne sesje wymagają z reguły wprowadzania mniejszych ilości substancji aktywnych do skóry dla podtrzymania efektu. Regularnie wykonywana mezoterapia spowalnia proces starzenia się skóry.
W domowym zaciszu można wykorzystać demaroller na zmarszczki mimiczne. Do dyspozycji jest kilka długości igieł:
- krótkie (0,25 mm – 0,3 mm) dedykowane są do delikatnych obszarów, takich jak okolice oczu,
- średnie (0,3 mm – 0,5 mm) przeznaczone są do twarzy i szyi,
- długie, czyli >0,5 mm służą do walki z cellulitem i powinny być używane wyłącznie w gabinetach specjalistów medycyny estetycznej.
Porada experta:
Częstotliwość przeprowadzania zabiegów w domu wynosi maksymalnie 3 razy w tygodniu w przypadku igieł krótkich.
Natomiast igły średnie mogą być używane raz na tydzień.
Osocze bogatopłytkowe
Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego mają na celu pobudzenie fibroblastów skóry właściwej do produkcji kolagenu i elastyny. Skóra staje się bardziej napięta i jędrniejsza, jej koloryt ulega ujednoliceniu. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem naturalnym uzyskanym z krwi pacjenta, dlatego nie stwarza ryzyka działań niepożądanych pod postacią alergii. Dla uzyskania jak najlepszych efektów redukcji zmarszczek mimicznych należy powtarzać zabieg w odstępach 2-3-miesięcznych, a z biegiem czasu nawet co pół roku.
Laser na zmarszczki mimiczne
Laserem dedykowanym usuwaniu zmarszczek jest laser FRAXEL oraz jego udoskonalona wersja Fraxel Dual. Zauważalne efekty występują już po pierwszej sesji. Natomiast wskazane jest wykonanie serii 3-6 zabiegów w odstępach minimum 4-tygodniowych. Na skutek działania lasera skóra właściwa jest pobudzona do produkcji nowej włókien sprężystych. Przeciwwskazaniami do zabiegu laserowego jest ciąża i karmienie piersią, tendencja do wytwarzania blizn, dermatozy, takie jak: łuszczyca, liszaj, atopowe zapalenie skóry.
Masaż Kobido na zmarszczki mimiczne
Popularność masażu Kobido wynika z jego unikalności, ponieważ pozwala on pracować na strukturach głębokich twarzy, a nie tylko na skórze. Technika Kobido pozwala na usunięcie napięć mięśniowych w okolicach twarzy, szyi oraz karku, dzięki czemu osiągnąć można stan głębokiego relaksu i rozluźnienia. Intensywne techniki stymulujące wymagają użycia preparatów nadających poślizg. Doskonale sprawdzą się tutaj olejki do ciała często dedykowane do masażu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Pod wpływem masażu dochodzi do spłycenia bruzd mimicznych i poprawy owalu twarzy, a także wzmożenia przepływu limfy, czyli likwidacji opuchnięć. Masaż może być samodzielnym zabiegiem lub służyć jak wstęp przed innymi czynnościami w gabinecie medycyny estetycznej. Dla osiągnięcia najlepszych efektów powinno się wykonywać 1-2 zabiegi w tygodniu przez okres miesiąca, a następnie wystarczy 1 masaż na miesiąc.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: