ZADBANA SKÓRA
12.05.2023

Zmarszczki mimiczne przy ustach – jak je wygładzić?

Zmarszczki mimiczne przy ustach – jak je wygładzić?

Zmarszczki wokół ust – nawet te niepozorne – potrafią wprawić nas w zły nastrój. Niezależnie od tego, czy są efektem naturalnego procesu starzenia się skóry, czy rezultatem naszej naturalnej ekspresji emocji, chcemy wyglądać jak najlepiej i przywrócić gładkość skórze. Dzisiaj podzielimy się tajnikami wygładzania zmarszczek wokół ust i pokażemy, że istnieją skuteczne sposoby na poprawę kondycji skóry w tej delikatnej okolicy.

Domowe sposoby na zmarszczki wokół ust

Zmarszczki wokół ust a szczególnie zmarszczki palacza, mogą stanowić spore wyzwanie dla pielęgnacji. Jednak istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność niechcianych linii i poprawić ogólną kondycję skóry wokół ust.

Zapobieganie to podstawa, dlatego w walce ze zmarszczkami wokół ust warto postawić na masaże i jogę twarzy. Joga twarzy, poprzez specjalne ćwiczenia pomaga wzmocnić mięśnie twarzy i poprawić elastyczność skóry. Z kolei masaż twarzy, dzięki stymulacji krążenia krwi i rozluźnieniu napiętych mięśni, może przynieść efekt poprawę wyglądu skóry, sprawiając, że linie stają się mniej widoczne, a twarz wydaje się bardziej promienna.

Dodatkowo możesz wypróbować domowe maseczki. Idealna do nawilżenia i wygładzenia skóry wokół ust jest maseczka z awokado i miodem.  Będziesz potrzebować:

  • 1/2 awokado,
  • 1 łyżka miodu,
  • garść płatków owsianych lub mąki owsiane.

Zgnieć dojrzałe awokado, dodaj łyżkę miodu i garść płatków owsianych lub mąki owsianej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz gładką pastę. Następnie nałóż maseczkę na skórę wokół ust. Pozostaw na około 15-20 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Awokado dostarczy skórze składników odżywczych, a miód nawilży i wygładzi, pozostawiając skórę miękką i promienną.

Innym pomysłem jest miodowy peeling kawowy. Możesz wykorzystać mieszankę mielonej kawy i miodu do delikatnego masażu wokół ust przez kilka minut. Ten peeling pomoże złuszczyć martwy naskórek i poprawić teksturę skóry.

Krem na zmarszczki wokół ust

Na kształtowanie się drobnych linii w okolicach ust ma wpływ naturalny proces starzenia, który zaczyna się po 25 roku życia, kiedy w skórze właściwej ubywa kolagenu i elastyny. Tempo tego procesu zależy od predyspozycji genetycznych, ale również od stylu życia, czyli diety, stopnia nawodnienia organizmu, palenia papierosów (zmarszczki palacza) , przestrzegania podstawowych zasad pielęgnacji cery, takich jak dokładne zmywanie makijażu przed snem, czy nakładanie kremów z filtrem UV przed wyjściem z domu. Jak pielęgnować skórę otaczającą usta?

Krem na zmarszczki przy ustach powinien zawierać w składzie:

  • Antyoksydanty

Witamina C – wpływa na produkcję kolagenu, rozjaśnia przebarwienia, poprawia sprężystość i napięcie skóry.

Witamina E – wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, zapobiega utlenianiu białek, DNA i lipidów, nawilża skórę np. krem BingoSpa.

Koenzym Q10 – wzmacnia barierę hydrolipidową, która zabezpiecza skórę przed nadmiernym odwodnieniem, intensyfikuje syntezę kwasu hialuronowego, chroni kolagen przed rozpadem.

  • Peptydy

Peptydy to bioaktywne aminokwasy wchodzące w skład warstwy lipidowej naskórka. Pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, redukując drobne zmarszczki wokół ust. Posiadają właściwości nawilżające, niwelują przebarwienia.

  • Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy

Kwasy AHA – przyczyniają się do keratynizacji, czyli złuszczania martwych komórek naskórka, dzięki czemu cera zyskuje promienny wygląd i gładkość, a także łatwiej wchłania aktywne związki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Alfa-hydroksykwasy pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, redukują przebarwienia i blizny, pomagają pozbyć się zaskórników.

Kwas glikolowy – przy stężeniu 20-35% wzmaga złuszczanie naskórka, a przy stężeniu 5-15% podnosi poziom nawilżenia skóry. Spłyca zmarszczki wokół ust i redukuje widoczność blizn.

Kwas migdałowy – działa podobnie do kwasu glikolowego, lecz łagodniej.

Kwas mlekowy – jest składnikiem NMF, czyli Naturalnego Czynnika Nawilżającego występującego w skórze. Przy niskich stężeniach zapobiega odparowywaniu wody z naskórka, a przy wyższych stężeniach rozjaśnia przebarwienia, spłyca bruzdy mimiczne i zmarszczki palacza.

Kwas szikimowy – ma stosunkowo łagodne działanie, wspomaga nawilżanie i rozjaśnianie cery.

  • Kwasy PHA, czyli polihydroksykwasy

Kwasy PHA doskonale wiążą wodę w naskórku, a więc podnoszą stopień nawilżenia skóry. Promują syntezę kolagenu i elastyny, mają właściwości przeciwutleniające, więc opóźniają procesy starzenia. Mogą być stosowane przez przedstawicielki zarówno cer wrażliwych, jak i tłustych. Pora roku nie ma znaczenia, polihydroksykwasy można bezpiecznie używać latem. Wśród PHA wyróżniamy kwas laktobionowy i glukonolakton.

  • Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest syntetyzowany w skórze, czyni ją miękką, nawilżoną i pełną blasku. Z wiekiem ilość tego związku w skórze maleje, co sprawia, że warto szukać tego składnika w kosmetykach. Kwas hialuronowy jest odpowiedni dla wszystkich typów cery, zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych, a także wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Kobieta z piękną twarzą i czystą skórą

Zmarszczki palacza – jak je wygładzić?

Dobrym pomysłem jest zakup masażera do twarzy. Dostępne akcesoria spłycają zmarszczki mimiczne wokół ust i ułatwiają przeprowadzenie skutecznego masażu twarzy. Chłodny roller doskonale odświeży twarz o poranku oraz doda jej blasku. Można nim masować nie tylko policzki i czoło, ale także delikatne okolice oczu, co pozwoli zniwelować opuchnięcia na powiekach po przebudzeniu.

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Justyna Bilant-Kaczmarczyk

Farmaceutka i dietetyczka

Porada experta:

Rytuały pielęgnacyjne z użyciem masażerów dobrze byłoby wzbogacić o dodatek naturalnych olejków, które zapewnią poślizg i dostarczą skórze dobroczynnych składników.

Duet – masażer plus olejek np. ze słodkich migdałów, to idealny domowy sposób na likwidację drobnych zmarszczek i spłycenie tych głębszych.

Masażery sprawdzają się także przy wyrównywaniu kolorytu cery, poprawie mikrokrążenia krwi i usprawnianiu przepływu limfy. Warto zwrócić uwagę na płytki gua sha wykonane z różnych kamieni półszlachetnych, wśród których każda użytkowniczka znajdzie coś dla siebie. Dostępne są także zestawy zawierające płytki gua sha oraz rollery.

Do masażu skóry służą również bańki chińskie wykonane z silikonu. Ich stosowanie jest bardzo proste, polega na zasysaniu kolejnych partii skóry, co powoduje uelastycznienie i ujędrnienie twarzy. Masaż bańkami chińskimi pozwala oczyścić skórę z zalegających toksyn.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Piękne zadbane usta

Jak zlikwidować zmarszczki palacza?

Kiedy zmarszczki palacza wokół ust są bardzo liczne, zaczynają się pogłębiać lub po prostu zaburzają atrakcyjny wygląd, warto udać się do kliniki medycyny estetycznej i wykonać któryś z poniższych zabiegów.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

  • Botoks

Iniekcje z wykorzystaniem toksyny botulinowej są idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się ze zmarszczkami mimicznymi. Mechanizm działania botoksu polega na blokowaniu impulsów nerwowych dochodzących do mięśni twarzy, wskutek czego ruchy mimiczne są ograniczone i bruzdy nie pogłębiają się. Profesjonalnie wykonane ostrzykiwanie wybranych miejsc sprawia, że twarz nie przypomina nieruchomej maski. Na rezultaty zabiegu należy poczekać 3-4 dni, a na finalny efekt do 2 tygodni. Jedna sesja z toksyną botulinową wystarczy, aby cieszyć się redukcją zmarszczek. Cały zabieg trwa około 30 minut, nie jest obciążający, nie wymaga rekonwalescencji. Efekt działania botoksu utrzymuje się zwykle około pół roku.

  • Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja produkowana przez fibroblasty w skórze właściwej. Niestety, upływ czasu powoduje, że produkcja spada, przez co skóra staje się przesuszona, pozbawiona sprężystości i napięcia. Kwas hialuronowy syntetyczny pełni rolę wypełniacza wypychającego zmarszczki przy ustach i przywracającego właściwe napięcie skórze twarzy. Wykorzystuje się go w mezoterapii igłowej, która polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi preparatami bogatymi w związki bioaktywne, które pozostawią skórę miękką, elastyczną, rozświetloną.

  • Osocze bogatopłytkowe (PRP)

Osocze bogatopłytkowe, określane jako wampirzy lifting, to zabieg mający na celu pobudzenie komórek skóry do wzmożonej regeneracji. Rezultatem PRP jest dobrze nawilżona, jędrna skóra, a bruzdy mimiczne ulegają spłyceniu. Efekt zabiegu utrzymuje się do 6 miesięcy. Dlatego warto systematycznie korzystać z dobrodziejstw osocza bogatopłytkowego, tym bardziej że jest to koncentrat otrzymany z krwi pacjenta, więc nie powoduje odczynów alergicznych.

  • Laser frakcyjny

Mechanizm działania lasera frakcyjnego polega na wytwarzaniu mikrourazów, co zmusza komórki skóry do regeneracji i odbudowy. W efekcie powstają nowe włókna sprężyste, które sprawiają, że skóra staje się napięta i jędrna, a zmarszczki palacza spłycone.

Komentarze

Skomentuj jako pierwszy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel