Lanolina
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
Lanolina - precz z przesuszoną skórą!
Lanolina to remedium na suchość i podrażnienia. Tworzy na skórze niewidoczny film, który chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. wiatrem, zimnem czy silnym słońcem. Sprawdź, jakie są właściwości lanoliny, z czego pochodzi i czy każdy może ją stosować.
Spis treści
Co to jest lanolina?
Lanolina (po łacińsku “wełna”) to wosk wytwarzany przez zwierzęta, które mają wełnę (najczęściej owce). W czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych zwierzęta te wytwarzają grubą warstwę naturalnego potu wraz z tłuszczem. Chroni je ona przed zimnem lub gorącem. Pierwotnie ma barwę żółto-brązową o zapachu zbliżonym do alkoholu. W dalszej obróbce wełny zapach ten zanika.
Jak jest pozyskiwana lanolina?
Lanolina pozyskiwana jest z owczej wełny. Na początku owca zostaje ostrzyżona, a później jej wełnę oddaje się do pralni, gdzie podczas odwirowywania dochodzi do oddzielenia tłuszczu od wody. Następnie jest ona dwukrotnie oczyszczana z toksyn i pestycydów, a dalej poddawana procesowi suszenia przed około dwa tygodnie, gdzie nabiera odpowiedniego kształtu i twardnieje. Tak właśnie powstaje kosmetyczna, hipoalergiczna i bezwonna lanolina.
SPRAWDŹ: Misja: pokonać sebum. Co to takiego i jak z nim walczyć?
W zależności od procesów pozyskiwania, lanolina może mieć barwę żółtą lub brązową i lekki zapach alkoholowy. W kosmetyce i farmacji lanolina jest jednak dodatkowo oczyszczana, aby powstała z niej bezzapachowa i lekko żółta substancja.
Jakie są właściwości lanoliny?
Lanolina jest bardzo dobrze rozpuszczalna w tłuszczach. Nie rozpuszcza się jednak w wodzie. Z racji tego jest znakomitym emulgatorem oraz stabilizatorem produktów kosmetycznych - zapobiega ich rozwarstwianiu oraz ułatwia lepsze wnikanie składników odżywczych i witamin w głąb skóry.
Co więcej, lanolina nawilża skórę i chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jej skład przypomina również warstwę lipidową ludzkiego naskórka. Jeśli więc jest ona zaburzona, to lanolina może być świetnym składnikiem, przyczyniającym się do jej odbudowy.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Naruszona warstwa hydrolipidowa na twarzy. Jak o nią dbać?
Dwa rodzaje lanoliny
Lanolina dzieli się na dwa rodzaje: czystą i uwodnioną. Lanolina czysta jest bezwodna, to znaczy, że w procesie oczyszczania została w stu procentach pozbawiona wody. Taką lanolinę stosuje się w przemyśle kosmetycznym do produkcji np. kremów. Dzięki temu lanolina jest całkowicie bezzapachowa, ma ciemno żółtą barwę i jest bardzo gęsta. Z kolei lanolina uwodniona zawiera 25% wody. Wykorzystywana jest najczęściej do produkcji smarów, konserwacji drewna czy obróbki tkanin.
SPRAWDŹ TEŻ: Najczęstsze choroby skóry. Przewodnik po dermatozach
Lanolina a alantoina i wazelina - różnice
Ogromną różnicą między lanoliną a wazeliną jest proces ich pozyskiwania. Mianowicie wazelinę pozyskuje się z ropy naftowej, a lanolina ma pochodzenie zwierzęce. Ponadto wazelina może uczulać, dlatego osoby ze skłonnością do alergii muszą na nią szczególnie uważać. Lanolina jest za to w pełni hipoalergiczna - tak samo jak alantoina, z tym że pochodzi ona z rośliny, czyli korzenia żywokostu.
Lanolina i jej zastosowanie w kosmetyce
Lanolina ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywana jest m.in. jako emulgator do produkcji kremów - dzięki temu, że dobrze łączy wodę z tłuszczem w jednolitą konsystencję. Lanolina jest również emolientem, który tworzy płaszcz ochronny na skórze - sprawdzi się idealnie u osób z przesuszoną cerą - szczególnie w porze zimowej. Dzięki temu chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Co jeszcze zawdzięczamy lanolinie w kosmetyce?
• jest hipoalergiczna;
• przyspiesza gojenie ran;
• natłuszcza i tworzy na skórze niewidoczny film, który chroni ją przed zimnym wiatrem czy ostrym słońcem;
• wspomaga wnikanie różnych składników kremu (np. witamina A,E) w głąb skóry;
• nawilża przesuszone i zniszczone farbowaniem włosy, nadaje im blasku;
• chroni włosy przed uszkodzeniami.
Lanolina wykorzystywana jest jako składnik bazowy, na podstawie którego tworzony jest produkt kosmetyczny do twarzy, włosów lub ciała; a także jako składnik aktywny (maści, kremy lecznicze). Znajdziemy go w:
• balsamach i kremach do ciała;
• maściach;
• pomadkach do ust;
• szamponach do włosów;
• odżywkach do włosów;
• maskach do włosów;
• produktach do pielęgnacji męskiego zarostu;
• płynach zmywających paznokcie hybrydowe.
W drogeriach i aptekach znajdziemy również czystą lanolinę kosmetyczną jako produkt pielęgnacyjny lub leczniczy na zmienioną i suchą skórę.
SPRAWDŹ TEŻ: Olejowanie skóry głowy. Kompleksowy poradnik
Dla kogo lanolina?
Lanolinę może stosować każdy. To dlatego, że jest w pełni hipoalergiczna. Nie uczula, nie powoduje stanów zapalnych ani nie podrażnia. Jest jednak jedno ale - czysta lanolina może być komedogenna. To znaczy, że może zatykać pory. Nakładanie jej w czystej postaci na twarz nie będzie najlepszym pomysłem. Natomiast lanolina użyta jako jeden z wielu składników w preparatach kosmetycznych jest w stu procentach bezpieczna - zmiękcza, wygładza i przywraca skórze zdrowy wygląd.