- Home
- Równowaga PEH włosów
Równowaga PEH włosów
Równowaga PEH włosów
Równowaga PEH włosów
zadbaj o ich piękno i zdrowy blask
Świadoma pielęgnacja włosów opiera się o wiedzę oraz odpowiednie produkty z konkretnym zestawem substancji. Są to proteiny, emolienty i humektanty, które w skrócie nazywamy PEH. Ich prawidłowe wykorzystanie potrafi zdziałać na głowie cuda. Jeśli mają się sprawdzić i przynieść pożądane efekty, to trzeba wiedzieć, jak je odpowiednio wykorzystać. Równowaga tych dobroczynnych składników to klucz to lśniącej i zadbanej fryzury.
Równowaga PEH
dlaczego jest istotna?
Najlepszym sposobem na poprawę kondycji włosów jest stosowanie produktów do pielęgnacji włosów zawierających proteiny, emolienty i humektanty. Sztuka polega na tym, żeby tak łączyć poszczególne substancje, aby wzajemnie się uzupełniały. Kolejność nakładania ich na włosy również ma znaczenie.
Rytuał pielęgnacyjny należy zacząć od protein, następnie przejść do humektantów, a zakończyć na emolientach. O tym, jak często je nakładać, decyduje rodzaj włosa. Warto wypróbować różne produkty, aby znaleźć te najlepsze dla naszych pukli. Dzięki temu unikniemy błędów i szybko przywrócimy pasmom połysk i sprężystość.
Proteiny są istotnym budulcem włosa. Ich rolą jest zwiększenie odporności na uszkodzenia zewnętrzne, wypełnienie powstałych ubytków oraz regeneracja. Gdy prawidłowo stosujemy kosmetyki z proteinami, nasze czupryny stają się widocznie grubsze, mocniejsze i pełne objętości. Na ich niedobór wskazują matowe i pozbawione witalności pukle. Z kolei nadmiar protein w pielęgnacji można rozpoznać po włosach suchych, łamliwych i skłonnych do kołtunienia.
Wszystko, co musisz wiedzieć o proteinach
Niektóre rodzaje włosów kochają proteiny. Posiadaczki niskooporowatych kosmyków mogą przykładowo pozwolić sobie na użycie odżywki proteinowej co 3 lub 4 mycia. Z kolei większość włosów wysokoporowatych ich nie lubi. W każdym przypadku jednak zaleca się ich stosowanie przynajmniej raz w miesiącu. Odpowiednią częstotliwość warto przetestować i dobrać do własnych potrzeb. Produkty typu maska trzymajmy na głowie przynajmniej 20 minut, aby substancje mogły się wchłonąć we włosy.
Jakie proteiny można
najczęściej znaleźć w produktach?
Są to przede wszystkim:
• proteiny roślinne (Soy, Wheat, Corn, Oat),
• proteiny mleczne (Milk Protein),
• pszenicy hydrolizowane (Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Soy Protein),
• jedwab (Silk),
• keratyna (Keratin),
• kolagen (Collagen),
• elastyna (Elastin),
• arginina (Arginine).
Emolienty w równowadze PEH
czyli dogłębne odżywienie
Substancje z grupy emolientów tworzą na powierzchni włosa warstwę, która umożliwia zatrzymanie wilgoci oraz chronią włosy przed uszkodzeniami. W ten sposób nie dopuszczają do odparowania wody z kosmyków. Dzięki nim włosy nie puszą się i pozostają odpowiednio natłuszczone. Kosmetyki na bazie emolientów sprawiają, że nasze pasma stają się gładkie, miękkie, lśniące i nawilżone. Na ich niedobór wskazuje sucha i szorstka czupryna. Nadmiar może prowadzić do uciążliwego przetłuszczania się pasm i utraty objętości.
Bardzo ważne jest, aby wybierać składniki dostosowane do porowatości włosów. Uwaga dotyczy szczególnie olejów. W przypadku posiadaczek pukli niskoporowatych najlepsze będą lekkie substancje takie jak: olej kokosowy, masło shea, masło z mango czy olej rycynowy. Włosy średnioporowate uwielbiają oliwę z oliwek i oleje: migdałowy i macadamia. Wysokoporowate czupryny dobrze tolerują oleje: lniany, z kiełków pszenicy, konopny czy z nasion bawełny.
Przykłady emolientów w składach produktów
• naturalne oleje i masła (np. masło z mango, masło kakaowe, olej arganowy, olej kokosowy),
• odzwierzęce oleje (Lanolin),
• alkohole tłuszczowe (Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol),
• estry kwasów tłuszczowych (Isopropyl Myristate, Myricetyl Myristate, Isopropyl Palmitate),
• parafina (Paraffinum Liquidum, Mineral Oil),
• woski (Bee Wax),
• silikony.