Trehaloza w kosmetyce

Trehaloza w kosmetyce
jakie ma działanie i zastosowanie?

W pielęgnacji skóry liczy się systematyczność, kompleksowe podejście i stosowanie odpowiednich kosmetyków. Warto, by dbały one o naszą skórę na wiele sposobów. Powinny zapewniać jej nawilżenie, ochronę i regenerację. Trehaloza to składnik, który wykazuje takie oddziaływanie na naszą skórę. Czym jest trehaloza? Jakie ma zastosowanie w kosmetykach? O tym w artykule!

porady

Trehaloza
co to jest i gdzie występuje?

Trehaloza to cukier zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy. Cukier ten powszechnie występuje w bakteriach, grzybach i drożdżach oraz u owadów. Można go również znaleźć w roślinach. Trehaloza chroni organizmy przed tzw. stresami abiotycznymi, czyli m.in. suszą, upałami i promieniami UV. W razie niedostatecznej ilości wody tworzy u roślin warstwę żelową w komórkach narażonych na odwodnienie. W ten sposób zapobiega ich wysuszeniu. Trehaloza wykazuje dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych. Potrafi zachować swoje właściwości nawet w kwaśnym środowisku i w wysokich temperaturach. Dzięki tym swoim cechom trehaloza znalazła szeroki zastosowanie w kosmetyce.

Trehaloza w kosmetykach
właściwości i działanie

Trehaloza słynie z silnego działania regeneracyjnego, nawilżającego i ochronnego. Jest cenionym składnikiem produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry oraz włosów.

Trehaloza może spłycać drobne zmarszczki powstałe na skórze w wyniku upływu czasu, a także łagodzić podrażnienia. Dzięki hamowaniu rozkładu kwasów tłuszczowych neutralizuje brzydkie zapachy. Jak jeszcze działa trehaloza w kosmetykach?

Z wiekiem procesy w skórze odpowiedzialne za jej nawilżenie ulegają spowolnieniu. Nasza skóra staje się odwodniona i szorstka. Trehaloza pomaga jej utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i wilgoci, zapewniając nam świeży, młody wygląd. Skąd wynika takie działanie trehalozy? Substancja ta „naśladuje” naturalne czynniki nawilżające, naturalnie występujące w skórze. Ten disacharyd odzwierciedla skład Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF z ang. Natural Moisturizing Factor), znajdującego się w naskórku.

Nawilżanie

NMF jest niezbędny do prawidłowego nawilżenia warstwy rogowej naskórka, jego zrównoważonego łuszczenia się i plastyczności. Stanowi rozbudowaną grupę substancji m.in. aminokwasów, cukrów, soli, mocznika i peptydów. Wszystkie te substancje działają tak, aby powierzchnia skóry była nienaruszona, elastyczna i nawilżona. Dzięki „naśladowaniu” NMF trehaloza pozwala skórze zachować nawilżenie i elastyczność.

Ochrona

Substancja ta jest stosowana w produktach kosmetycznych, które mają zapobiegać uszkodzeniom i zniszczeniom skóry oraz włosów. Uszkodzenia te mogą być spowodowane m.in.nadmierną ekspozycją na słońce, dymem papierosowym, zanieczyszczeniami powietrza (np. smogiem). Trehaloza chroni składniki komórkowe przed takim szkodliwym oddziaływaniem. Substancja ta może tworzyć specjalny płaszcz ochronny nad fibroblastami (komórkami tkanki łącznej skóry), które są odpowiedzialne m.in. za produkcję kolagenu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich odwodnienia.

Świetnie sprawdzi się również jako składnik kosmetyków do codziennej, miejskiej pielęgnacji, chroniąc cerę przez zanieczyszczeniami np. pod postacią smogu. Trehaloza znalazła także zastosowanie w kosmetykach, które zapewniają ochronę przeciwsłoneczną, zabezpieczając skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Cukier ten wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych.

Trehaloza znana jest ze swoich właściwości przeciwutleniających. Badania potwierdziły, że ma działanie przeciwutleniające. Może zwalczać wolne rodniki, a tym samym chronić skórę przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny definiuje się jako brak równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami w organizmie.

Zwalczanie wolnych rodników

Przyczyn stresu oksydacyjnego może być wiele m.in. palenie papierosów, zła dieta, brak snu, zanieczyszczone powietrze lub długotrwały stres. Kiedy wolnych rodników jest więcej niż przeciwutleniaczy (czyli substancji, które neutralizują ich wpływ), mogą one m.in. uszkadzać strukturę komórek skóry. Trehaloza wychwytuje wolne rodniki i przyczynia się do ich neutralizacji. Wzmacnia mechanizmy obrony antyoksydacyjnej skóry.

W jakich kosmetykach występuje trehaloza?

Ze względu na naturalne właściwości konserwujące i stabilizujące, trehaloza wchodzi w skład szerokiej gamy składników produktów kosmetycznych. Często stosuje się ją jako dodatek do preparatów do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Ten naturalny disacharyd wykorzystuje się jako jeden ze składników kremów do twarzy, balsamów i mleczek do ciała. Możemy go również znaleźć w kosmetykach, które są przeznaczone do pielęgnacji włosów (np. w odżywkach i maskach do włosów). Jego silne regenerujące i ochronne działanie wzmocni strukturę włosów, ułatwi ich rozczesywanie i zmniejszy podatność na złamania. Trehaloza uzupełnia również skład kosmetyków o działaniu nawilżającym. Świetnie sprawdza się jako składnik kremów, masek lub serów nawilżających dla skóry suchej i odwodnionej. Dzięki swoim właściwościom ochronnym stanowi jeden ze składników produktów do skóry delikatnej i wrażliwej lub kosmetyków przeciwsłonecznych. Często wykorzystuje się ją w kremach przeciwzmarszczkowych oraz w kosmetykach, które maskują zapach potu (np. w dezodorantach). Stosowanie trehalozy w kosmetykach zwiększa korzystne i widoczne efekty pielęgnacyjne. Składnik ten sprawdzi się w codziennej pielęgnacji każdego typu cery. Można go z powodzeniem stosować w produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej, suchej, a także trądzikowej.

Trehaloza
z czym łączyć?

Trehaloza jest substancją, która chętnie i bezpiecznie łączy się z innymi składnikami aktywnymi w kosmetykach. Ten naturalny cukier z powodzeniem współgra m.in. z niacynamidem, ceramidami, peptydami, kwasem hialuronowym czy retinolem, wzmacniając ich działanie. W połączeniu z ceramidami i peptydami trehaloza wspomaga procesy regeneracyjne skóry i odbudowuje barierę lipidową naskórka. Dzięki temu staje się ona napięta, pełna blasku i bardziej odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych np. mrozu lub silnego wiatru. Kompleksowe i dogłębne nawilżenie zapewniają kosmetyki, łączące trehalozę z kwasem hialuronowym.

Kosmetyki o takim składzie szczególnie polubi cera sucha. Z kolei połączenie z retinolem może skutecznie opóźniać procesy starzenia się skóry i wygładzać zmarszczki. Niacynamid (witamina B3) z trehalozą sprawdzi się w przypadku pielęgnacji skóry dojrzałej, trądzikowej oraz skłonnej do podrażnień. Takie połączenie pomaga wyciszyć stan zapalny skóry, wzmocnić jej barierę ochronną i dogłębnie nawilżyć.

Czy trehaloza jest bezpieczna dla skóry?

Trehaloza jest uważana za substancję bezpieczną w pielęgnacji skóry. Badania nie przyniosły wyników sugerujących, że trehaloza powoduje negatywne skutki uboczne. Dlatego też jest uważana za składnik o niskim ryzyku. Nie klasyfikuje się jej jako substancji toksycznej lub szkodliwej.

pixel