Odżywka do paznokci jest preparatem o skondensowanym składzie, którego stosowanie ma na celu odbudowę paznokcia, wzmocnienie go, przyspieszenie wzrostu, jak również redukcję przebarwień, walkę z łamliwością czy kruchością paznokci. Powinna być stosowana profilaktycznie, zwłaszcza przez osoby, które regularnie malują paznokcie, wykonują manicure hybrydowy, akrylowy czy żelowy. Każda ingerencja chemiczna dotykająca naturalną płytkę paznokcia może ją uszkadzać...
Z tego powodu ważne jest, aby przed nałożeniem lakieru i po jego zmyciu dodatkowo odżywić paznokieć. Osoby z takimi problemami jak kruchość, łamliwość paznokci, zniekształcona czy przebarwiona płytka powinny stosować odżywki częściej dla wzmocnienia i regeneracji. Jak często? Jest to zależne od potrzeb. Niemniej jednak dla wyeliminowania problemu i zabezpieczenia płytki można to robić nawet codziennie.
W ofercie sklepu eZebra dostępne są różne rodzaje odżywek, dedykowane zróżnicowanym problemom i potrzebom. Szczególnie popularne są produkty marek Eveline, Catrice, Golden Rose, Bielenda, Semilac, Paese, Regenerum, Sally Hansen czy Peggy Sage. Wszyscy producenci zapewniają spory wybór formuł. Jeśli często wykonujesz manicure pod lampą UV, wybierz odżywkę pod lakier hybrydowy. Masz miękkie i rozdwajające się paznokcie? Skorzystaj z kosmetyku utwardzającego płytkę. Jeżeli nie jesteś zadowolona z koloru paznokci, możesz go rozjaśnić preparatem poprawiającym koloryt. W ofercie jest też coraz więcej kosmetyków bio, które zawierają m.in. skrzyp, algi morskie, konopie siewne, proteiny soi czy pszenicy. Wielofunkcyjne odżywki dostarczają paznokciom brakujące składniki, w tym keratynę, wapń czy witaminę E i skutecznie zapobiegają łamaniu, rozdwajaniu się i utracie blasku.
Aby odbudować kruche i łamliwe paznokcie, powinniśmy wybierać preparaty, które w swoim składzie mają witaminy A, E, C oraz B, a także minerały takie jak: magnez, cynk, krzem oraz żelazo. Łamliwość paznokci wynika często z osłabienia całego organizmu, dlatego musimy pamiętać, aby wzmacniać się preparatami witaminowymi również od wewnątrz.
Kruchość paznokci może także powodować częsty kontakt z detergentami – wyeliminujmy przyczynę, jeśli chcemy, by kuracja preparatem odżywczym była naprawdę skuteczna. Ręczne zmywanie naczyń czy sprzątanie bez rękawiczek, narażanie paznokci bez zabezpieczenia na zmienne temperatury, niewłaściwa pielęgnacja po inwazyjnym manicure – to wszystko może osłabiać i sprawiać, że nasze paznokcie będą skłonne do łamania.
Paznokcie, które się rozdwajają, potrzebują silnego wzmocnienia. W tym przypadku koniecznie wybierajmy produkty, które będą zawierać keratynę, wapń, żelazo czy jedwab. Kuracja rozdwajających się paznokci trwa zwykle tydzień, choć może przebiegać różnie, w zależności od zaleceń producenta. Polega na nakładaniu preparatu na płytkę: każdego dnia aplikowana jest nowa warstwa, po uprzednim zmyciu nałożonej poprzednio. Dla osób, które często malują paznokcie polecana jest m.in. odżywka Paese Nail Therapy Keratin Regeneration, która odbudowuje uszkodzone paznokcie. Zawarte w niej substancje stymulują tworzenie się kolagenu, elastyny oraz keratyny, dzięki czemu skutecznie uzdrawiają paznokcie po hybrydach czy lakierowaniu.
Nie musimy mieć problemów z paznokciami, aby sięgnąć po odżywkę. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć” dobrze jest stosować odżywkę profilaktycznie, nawet jeśli problem nie występuje. Jaką odżywkę wybrać, jeśli nie mamy sprecyzowanych potrzeb dotyczących leczenia konkretnej przypadłości? Taką, która będzie wzmacniać i odżywiać. Preparatem o ciekawym składzie jest eliksir do paznokci Orientana z ekstraktem ze śluzu ślimaka. Działa regenerująco zarówno na płytkę paznokcia, jak i sprawdza się w walce z zadzierającymi się skórkami. Profilaktycznie możemy stosować także olejki do paznokci, na przykład olej arganowy od Mokosh.
Pękające paznokcie to dość powszechny problem, który może być spowodowany przesuszeniem, zbyt dużą wilgotnością czy nadmiernym stosowaniem zmywacza do paznokci. Na szczęście istnieje wiele prostych, naturalnych środków, które pomogą Ci osiągnąć wymarzony wygląd paznokci bez chodzenia do salonów kosmetycznych oraz niewielkim kosztem.
Sok z ogórka
Jeśli często cierpisz z powodu łamliwych paznokci, możesz w naturalny sposób pozbyć się tego problemu, stosując sok z ogórka. Jest on nie tylko bogaty w witaminy A, E, B1, B2, B3 i C, ale także zawiera wapń i żelazo. Wystarczy moczyć paznokcie w ekstrakcie z ogórka przez 5 minut, aby przywrócić paznokciom zdrowy blask. Zabieg powtarzaj jak najczęściej, aby efekt się utrzymał.
Olej z drzewa herbacianego i oregano
Znany ze swoich niesamowitych właściwości przeciwgrzybiczych olejek z drzewa herbacianego pomaga również utrzymać zdrowe paznokcie. Możesz użyć tego olejku eterycznego, jeśli masz problem z grzybicą paznokci, nakładając go na paznokcie za pomocą wacików. Olejek z oregano może być stosowany do pielęgnacji paznokci jako alternatywa dla olejku z drzewa herbacianego. Ten preparat zawiera tymol, który ma udowodnione niesamowite właściwości antybakteryjne.
Olej kokosowy
Olej kokosowy może odżywiać i nawilżać paznokcie oraz utrzymywać zdrowe skórki. Weź kilka kropel oleju kokosowego i masuj nim paznokcie aż do wchłonięcia. W ten sposób uzdrowisz swoje paznokcie i sprawisz, że będą mocne.
Mieszanka oliwy z oliwek i soku z cytryny
Weź łyżeczkę oliwy z oliwek i pomieszaj ją z kilkoma kroplami soku z cytryny. Następnie nałóż małe porcje mikstury na paznokcie i wmasuj ją. Możesz też pozostawić oliwkę na noc, zabezpieczając dłonie rękawiczkami. Zabieg powtarzaj co najmniej dwa razy w tygodniu, aby uzyskać jak lepsze rezultaty.
Woda z octem jabłkowym
Ocet jabłkowy zawiera różne składniki odżywcze, w tym żelazo, wapń, magnez i potas, które odżywiają i wzmacniają paznokcie. Kwas jabłkowy i kwas octowy obecne w tym magicznym środku działają przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, mogą zatem pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu infekcji paznokci. Jak przygotować miksturę? Trzeba rozcieńczyć równe części octu i wody. Namocz paznokcie w roztworze przez kilka minut i delikatnie odsuń skórki. Wykonuj ten zabieg raz dziennie przez tydzień.
Twoja dieta i styl życia mają wiele wspólnego z tym, jak mocne lub łamliwe są twoje paznokcie. Jeśli Twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości białka, tłuszczów, witamin i minerałów, to żadne domowe sposoby nie będą w stanie utrzymać mocnych paznokci. Zdrowa i zrównoważona dieta, która zawiera witaminy A, C, D, E, jak również wiele witamin z grupy B, kwas foliowy, cynk, żelazo, wapń i biotynę może zmniejszyć ryzyko wystąpienia łamliwych paznokci. Nie tylko Twoje paznokcie będą rosły mocniejsze, ale również zauważysz poprawę stanu swojej skóry, włosów i poczujesz się zdrowsza od wewnątrz.
Aby paznokcie rosły szybciej, konieczne jest przede wszystkim spożywanie pokarmów bogatych w biotynę, czyli jedną z witamin z grupy B. Biotyna jest w stanie zmienić słabe paznokcie w mocne w ciągu zaledwie kilku tygodni. Niektóre pokarmy, które zawierają tę witaminę, to orzechy, kalafior, gotowane jajka, banany i grzyby. Włącz je do swojej codziennej diety.
W pielęgnacji paznokci niezwykle pomocne są zioła. Jednym ze złotych środków jest skrzyp, który ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Picie 2 filiżanek herbaty z ziela skrzypu jest prostym i łatwym sposobem na utrzymanie mocnych paznokci i zapobieganie ich zbyt częstemu łamaniu się.
Łamliwe paznokcie to częsty problem który może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Niektóre z powszechnych przyczyn to starzenie się, nadmierne stosowanie lakierów do paznokci i zmywaczy, zbyt częste wystawienie na działanie wody. Istnieje także wiele chorób, które mogą powodować kruchość paznokci jak np. grzybica, łuszczyca, egzema czy anemia. Niezwykle istotne w codziennej pielęgnacji paznokci jest unikanie czynników, które mogą je uszkadzać oraz zabezpieczanie ich przed uszkodzeniami. Poniżej przedstawiamy kilka zdrowych nawyków, które mogą zapewnić Ci naturalnie mocne i zdrowe paznokcie.
Regularne piłowanie paznokci
Wygładzanie szorstkich krawędzi paznokci za pomocą pilnika i utrzymywanie ich w dobrym stanie zapobiega łuszczeniu się paznokci. Pilnikiem należy jednak piłować paznokcie tylko w jednym kierunku, ponieważ ruch tam i z powrotem może je osłabić i narazić na uszkodzenia.
Polerowanie paznokci
Polerowanie zwiększa dopływ krwi do macierzy paznokcia, tkanki znajdującej się pod paznokciami, która wytwarza nowe paznokcie. Polerowanie wygładza również nierówne krawędzie i nadaje paznokciom naturalny połysk bez użycia lakierów nafaszerowanych chemią. Warto używać polerki nie tylko przed wykonaniem manicure, ale także przed zabiegami pielęgnacyjnymi czy nałożeniem odżywki.
Chroń swoje paznokcie przed wodą
Nadmierne wystawianie paznokci na działanie wody może sprawić, że staną się miękkie i łamliwe, ponieważ woda pozbawia skórę i paznokcie naturalnej wilgoci. Dlatego podczas zmywania naczyń i sprzątania noś rękawice.
Częste nawilżanie
Wyrób sobie nawyk nawilżania dłoni i paznokci poprzez nakładanie odżywczego kremu nawilżającego po umyciu rąk, kąpieli, wyjściu z basenu, zakończeniu sprzątania lub zmywaniu naczyń. Poświęć szczególną uwagę palcom i paznokciom. Pomoże to w utrzymaniu nawilżenia paznokci i zapobiegnie ich łamaniu się.
Uwaga na zmywacze do paznokci
Zmywacze do paznokci mogą nadmiernie wysuszać paznokcie i czynić je podatnymi na odpryskiwanie i łamanie. Dlatego nie używaj zmywacza do paznokci częściej niż 1 lub 2 razy w miesiącu i unikaj zmywaczy zawierających aceton.
Nie używaj sztucznych paznokci
Sztuczne paznokcie są często używane przez kobiety, które mają słabe i łamliwe paznokcie. Sztuczne paznokcie, które są przyklejone do prawdziwych paznokci, tworzą szczelinę pomiędzy nimi, która działa jak pożywka dla grzybów i może prowadzić do bolesnych infekcji bakteryjnych.
Popularne produkty: odżywki do paznokci Eveline