Kilka dobrych zasad farbowania włosów: będą Ci za to wdzięczne!
Aby wybrana farba do włosów przyniosła efekt, jakiego oczekujesz, przed nałożeniem jej na włosy zapoznaj się dokładnie z treścią ulotki dołączonej do opakowania. Postępuj ściśle według zaleceń producenta, aby zminimalizować ryzyko uzyskania niepożądanego efektu, osłabienia włosów, podrażnienia skóry głowy czy wystąpienia reakcji alergicznej.
1. Farbuj nieumyte włosy
Farba do włosów powinna być nakładana na świeżo umyte czy raczej “wczorajsze” włosy? Może wydawać się, że oczyszczenie kosmyków z nadmiaru sebum, kosmetyków do stylizacji i pielęgnacji, a także z kurzu i pyłków to dobre posunięcie, które ułatwi farbie równomierne pokrycie włosów i wniknięcie w nie. Jednak w tym przypadku sebum jest naturalną ochroną włosów przed przesuszeniem i zniszczeniem przez składniki farby. Przenikną one przez tę warstwę bez problemu, więc efekt koloryzacji nie będzie pogorszony, a przy okazji włosy będą lepiej chronione przed degradacją. Po myciu włosów ta naturalna warstwa ochronna zmywa się, więc włosy nie są chronione. Farbuj więc nieumyte włosy - nawet od 2-3 dni. Niektórzy decydują się na farbę do włosów na wręcz tłuste włosy - i to również nie jest problemem.
2. Przed farbowaniem oczyść włosy z resztek kosmetyków
Ten punkt wcale nie zaprzecza poprzedniemu - bo chodzi nie o mycie włosów wodą i szamponem, a o dokładne wyczesanie kosmetyków do stylizacji z pasemek. Solidne rozczesanie włosów przed nałożeniem mieszanki koloryzującej jest pożądane również ze względu na to, że po prostu łatwiej rozdzielać kolejne pasma grzebieniem/rączką pędzla i równomiernie pokryć je mieszanką koloryzującą.
3. Nie przesadzaj z czasem trzymania mieszanki na włosach
Przetrzymując mieszankę koloryzującą na włosach dłużej, niż rekomenduje producent, nie osiągniesz lepszego efektu: głębszego nasycenia koloru czy jego wydłużonej trwałości. Przetrzymywanie farby do włosów może skutkować przesuszeniem włosów i podrażnieniem skóry głowy.
Jeśli zaś skrócisz czas koloryzacji, może okazać się, że składniki farby nie zdążyły wniknąć w strukturę włosa, wskutek czego efekt również będzie niesatysfakcjonujący. Dlatego zawsze przestrzegaj czasu rekomendowanego przez producenta. Przez pierwszym użyciem produktu wykonaj również koniecznie próbę alergiczną.
4. Do farbowania nie używaj metalowych akcesoriów
Farba do włosów powinna być rozrabiana w plastikowej, ceramicznej lub szklanej miseczce, ale nigdy w metalowej. Podobnie rzecz ma się z akcesoriami do włosów, których używasz do farbowania. Metal może bowiem wchodzić w reakcję ze składnikami farby (barwnikiem i nadtlenkiem wodoru w utleniaczu), co może wpłynąć na zmianę koloru mieszanki. Czasem zdarza się, że pod wpływem tych reakcji włosy ulegają zniszczeniu i po prostu się łamią. Dlatego przy farbowaniu włosów należy unikać używania metalowych elementów.
5. Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji włosów po farbowaniu
Włosy po farbowaniu mogą być (i prawie zawsze są) osłabione i przesuszone. Aby jak najdłużej zachować kolor, a także nie dopuścić do zniszczenia włosów, pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji po farbowaniu. Łagodny szampon oczyszczający, a także naprawcze odżywki i maski to pożądany zestaw - włosy farbowane należy bowiem pielęgnować tak jak włosy zniszczone.