Korzyści z przebywania na słońcu
Słońce bez wątpienia na każdego wpływa pozytywnie. W czasie słonecznych dni mamy więcej energii, ochoty do życia i mnóstwo świeżych pomysłów. Słońce pobudza do działania i sprawia, że chętniej przystępujemy do działań, które odkładaliśmy.
Prawdą jest, że słońce wpływa korzystnie na nastrój i samopoczucie. Redukuje także uczucie zmęczenia, a przy tym poprawia jakość snu i uspokaja. Na tym jednak nie koniec. Warto zwrócić uwagę także na korzyści zdrowotne, jakie przynosi przebywanie na słońcu.
Witamina D nie bez powodu jest nazywana witaminą słońca. To jedyna witamina, którą w pewien sposób nasz organizm jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Potrzebuje jednak do tego słońca! Promieniowanie słoneczne przyczynia się do syntezy tej witaminy w skórze, a jak wiadomo, ma ona kluczowe znaczenie dla zdrowia i to już od pierwszych dni życia.
Jakie jeszcze korzyści przynoszą kąpiele słoneczne? To:
spadek melatoniny - odpowiedzialnej za poczucie senności. Im mniej słońca, tym większa jest produkcja melatoniny, a tym samym zwiększa się poczucie senności. To mija, gdy tylko pokaże się słońce - szyszynka, w której jest produkowana melatonina, otrzymuje impuls hamujący jej wydzielanie;
spokój wewnętrzny - promienie słoneczne mają korzystny wpływ na redukcję stresu i napięcia. I nie jest to subiektywne poczucie! Istotnie - promienie słoneczne hamują produkcję hormonów stresu, a pobudzają wydzielanie endorfin, zwanych potocznie hormonami szczęścia. To, że słońce poprawia nastrój, jest więc faktem!
regulacja pracy hormonów - przebywanie na słońcu przyczynia się do regulacji aktywności hormonów płciowych. Te zaś mają wpływ na inne - między innymi tarczycowe. Można więc powiedzieć, że pośrednio słońce reguluje pracę tarczycy;
poprawa stanu i wyglądu skóry - skóra muśnięta promieniami słońca nabiera pięknego koloru. Wygląda na zdrowszą, bardziej soczystą i jędrną. Warto wiedzieć, że nie są to jedyne korzyści. Słońce może mieć również właściwości lecznicze. Jest szczególnie pomocne w przypadku problemów z łuszczycą i trądzikiem.
unormowanie ciśnienia krwi - to szczególnie istotne dla osób borykających się z problemem nadciśnienia. Pod wpływem ciepła (w tym także tego, które wydziela słońce), rozszerzają się naczynia krwionośne, a tym samym krew przepływa przez nie o wiele lepiej. Pod wpływem promieniowania słonecznego do krwi wydziela się również tlenek azotu, dzięki któremu obniża się ciśnienie krwi.
Przebywanie na słońcu przynosi więc korzyści dla całego organizmu - zarówno dla wyglądu i kondycji skóry, jak i dla samopoczucia psychicznego. Aby jednak poprzestać na korzyściach, bez niepożądanych efektów, do kąpieli słonecznych trzeba podejść rozsądnie i zdając sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie niesie za sobą nadmierna ekspozycja na światło słoneczne.