Trzy kroki do zdrowego, białego uśmiechu
Nie bez powodu już od najmłodszych lat przekonuje się dzieci do tego, że codzienne mycie zębów to jeden z najważniejszych nawyków związanych z higieną ciała. Zaleca się, by zęby szczotkować co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Optymalnie byłoby, gdyby myć je nawet po każdym posiłku! Co prawda przesada w żadną ze stron nie jest dobra, jednak w przypadku dbania o czystość i zdrowie zębów lepiej myć je częściej, niż zbyt rzadko.
Chodzi przede wszystkim o to, że resztki jedzenia oraz napojów (zwłaszcza słodzonych cukrem) osiadają na zębach (i w przestrzeniach międzyzębowych), przyczyniając się do tworzenia się kamienia nazębnego. To jednak nie wszystko. Resztki pokarmów w wilgotnej i ciepłej jamie ustnej to doskonała pożywka dla bakterii. Wszystko to składa się na potencjalne problemy z zębami (próchnica, nadwrażliwość) i dziąsłami (osłabienie, stany zapalne, tendencje do krwawienia). Dodatkową niedogodnością może być nieświeży oddech, co jest bardzo krępujące.
Dokładne i systematyczne szczotkowanie zębów to podstawa do tego, by usunąć resztki pokarmów, nie pozwalając tworzyć im osadów na zębach. Szczotkowanie zębów pozwala również na pozbycie się bakterii z jamy ustnej.
Jednak sama szczoteczka do zębów i pasta mogą nie być wystarczającym duetem, który pozwoli w 100% pozbyć się wszystkich bakterii. Warto wybrać szczoteczkę o ergonomicznym kształcie, której włosie dotrze do nawet trudno dostępnych miejsc. Jednak każdy z nas ma inną specyfikę budowy zębów i jamy ustnej, dlatego w wielu przypadkach niektóre miejsca są poza jej zasięgiem.
Z tego względu codzienne szczotkowanie szczoteczką i pastą do zębów dopasowanymi do naszych potrzeb i preferencji, choć jest najważniejsze, to nie jest w pełni wystarczające. Skutecznie oczyszczanie zębów warto uzupełnić nitkowaniem ich, a także stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej.
Po nić dentystyczną sięgamy przeważnie wówczas, gdy resztki jedzenia utkną między zębami i nie sposób pozbyć się ich inaczej, niż właśnie przy użyciu nici. Jednak nitkowanie zębów częściej niż tylko sporadycznie pozwoli na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z resztek jedzenia, a tym samym: z bakterii. To przekłada się nie tylko na lepszą higienę jamy ustnej, ale również na zachowanie naturalnej bieli zębów!
Codzienną higienę jamy ustnej warto uzupełnić płynem do płukania jamy ustnej. Nie tylko dociera w trudno dostępne miejsca, usuwając resztki jedzenia, ale również pomaga zapobiegać tworzeniu się osadu na zębach, który z czasem może stać się kamieniem nazębnym.
Dla uzyskania jak najlepszych efektów nie bez znaczenia pozostają produkty, jakich używasz. Powinny być zawsze dobrane do potrzeb zębów i dziąseł, a także zapewniać efekt, na jakim najbardziej Ci zależy.