Kosmetyki naturalne a klasyczne - jakie są różnice?
Konsumenci podchodzą obecnie do zakupów o wiele bardziej świadomie, niż jeszcze kilka lat temu. Wpływa na to kilka czynników. To przede wszystkim ogólnoświatowy trend powrotu do natury, coraz większa ilość chorób cywilizacyjnych, fatalne składy kosmetyków i produktów spożywczych, a także coraz bardziej rosnąca świadomość potrzeb swojego ciała.
Troszczymy się nie tylko o swoich bliskich, zwłaszcza tych najmłodszych i całkowicie zdanych na swoich opiekunów, ale także o siebie i o planetę. Choć działanie jednego człowieka może pozostać niezauważalne w skali świata, to jednak jeśli setki, a następnie tysiące i miliony osób podejmą małe kroki, to razem mogą zmienić naprawdę wiele.
Zanieczyszczenie, a wręcz skażenie planety ludzkimi działaniami nie jest już dziś tylko fikcją stworzoną na potrzeby filmów. Wycieńczanie natury szkodliwymi substancjami, śmieciami i degradacją naturalnego środowiska jest niestety przykrym i coraz bardziej niepokojącym faktem.
Dlatego wiele osób stara się w swoich codziennych działaniach co najmniej nie przykładać ręki do tego, by pogłębiać kryzys. Przejawia się to w różnych, nawet prostych działaniach - jak segregacja śmieci, pozyskiwanie przedmiotów z drugiej ręki czy używanie naturalnych kosmetyków i środków czystości. Choć może wydawać się, że to nic nie znaczy dla świata, w praktyce jednak czyni wiele dobrego, a przynajmniej zapobiega czynieniu złego.
Coraz lepszy dostęp do fachowej wiedzy i świadomość potrzeb swojego ciała to dwa najważniejsze czynniki, które skłoniły ludzi do tego, by uważniej przyglądali się swoim wyborom kosmetycznym. Drażniące, potencjalnie szkodliwe, a przy tym zupełnie niepotrzebne nikomu do szczęścia substancje dodawane do kosmetyków spotykają się z coraz większą dezaprobatą. Po co bowiem na co dzień używać czegoś, co może prędzej zaszkodzić na dłuższą metę, niż przynieść realnych korzyści? Odpowiedzią na ten problem są kosmetyki naturalne. Rynek w tym segmencie rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu konsumenci mają coraz większy wybór.
Czym właściwie różnią się kosmetyki naturalne od tych klasycznych? Czy produkty naturalne zawsze i z definicji są lepsze niż klasyczne? Czy klasyczne kosmetyki są z kolei z definicji złe?
Kosmetyki naturalne nie zawierają w swoim składzie syntetycznych substancji, które mogą wykazywać szkodliwe działanie. Chodzi przede wszystkim o konserwanty, barwniki i kompozycje zapachowe, które mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Warto jednak mieć świadomość tego, że naturalne składniki nie są jednak gwarancją tego, że reakcja uczuleniowa nie wystąpi. Wiele osób jest uczulonych na mnóstwo rzeczy, dlatego niestety nie ma pewności co do tego, że taka sytuacja się nie zdarzy.
To, że w naturalnych kosmetykach nie ma chemicznych substancji i dodatków, nie oznacza jednak, że klasyczne produkty są z definicji szkodliwe. Oczywiście nie w każdym kosmetyku, który nie jest naturalny, znajdują się potencjalnie drażniące substancje. Byłoby to bardzo duże i w dodatku bardzo niesprawiedliwe uproszczenie.
Reasumując: naturalne kosmetyki są zdecydowanie dobrym wyborem w przypadku, gdy masz delikatną i podatną na podrażnienia skórę, a także chcesz unikać syntetycznych substancji. Warto pamiętać jednak o tym, że nie każda chemia jest zła! Mądrze opracowane, bezpieczne składniki pochodzenia laboratoryjnego są bardzo skuteczne w walce z różnymi problemami skóry, z którymi naturalne substancje nie zawsze sobie niestety poradzą.
Dlatego do wyboru zarówno naturalnych, jak i konwencjonalnych kosmetyków, trzeba podejść po prostu z rozsądkiem!