Skąd się bierze łupież?
Łupież to dość powszechna dolegliwość, która jednak dla wielu osób jest bardzo wstydliwa i dlatego szukają sposobów na to, jak skutecznie sobie z nią radzić. Jeśli borykasz się z tym problemem, być może pocieszające będzie to, że nie tylko Ty. Łupież należy do najczęstszych chorób skóry głowy na świecie - szacuje się, że boryka się z nim nawet co druga osoba.
Łupież może przybierać różne formy, najczęściej jest to łupież suchy lub łupież tłusty. Za jego powstawanie odpowiedzialnych jest kilka czynników. Do najważniejszych należą:
- obecność grzybów na głowie - chodzi o grzyby z gatunku Malassezia, które rozkładają sebum obecne na skórze głowy na cząsteczki kwasu oleinowego - a ten jest substancją często uczulającą. To właśnie dlatego głowa swędzi, a dodatkowo staje się sucha i podrażniona. Naskórek próbuje się szybciej zregenerować, przez co łuszczy się jeszcze intensywniej niż zwykle - stąd białe płatki widoczne na głowie i włosach, najczęściej u ich nasady;
- nadmierne pocenie się - jeśli skóra głowy poci się często i intensywnie, to efektem tego również może być złuszczony naskórek widoczny w postaci łupieżu;
- uszkodzony lub zaburzony mikrobiom skóry głowy
- uszkodzenie naturalnego płaszcza hydrolipidowego - jeśli funkcje bariery naskórkowej zostaną zaburzone, skóra będzie podatna na przesuszenie i podrażnienia. Będziesz się więc drapać, a to spowoduje większą widoczność suchego naskórka.
Najczęściej jednak przyczyną łupieżu jest obecność wspomnianych na początku grzybów. W takim przypadku warto pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze - podstawą radzenia sobie z tym problemem jest mycie włosów specjalnymi szamponami przeciwłupieżowymi, które zawierają środki grzybobójcze. Po drugie - łupież powodowany przez grzyby jest nawracającą chorobą, dlatego zawsze warto mieć w pogotowiu szampony przeciwłupieżowe.
Jeśli powodem nadmiernego złuszczania się naskórka skóry głowy jest przesuszenie jej i zachwianie funkcjonalności bariery hydrolipidowej, to w pierwszej kolejności warto zaniechać używania szamponów silnie oczyszczających, zawierających mocne detergenty. Podstawą jest zmiana szamponu na ten łagodnie myjący, przeznaczony do codziennego stosowania. W nawilżeniu skóry głowy, a tym samym w odbudowaniu jej naturalnej bariery ochronnej pomogą również maski i odżywki, które można stosować na skórę (a nie tylko na długości włosów), a także wcierki i olejki.