Jak dbać o skórę, by cieszyła dobrą kondycją?
Zadbana skóra to najpiękniejsza, naturalna wizytówka. Kiedy jest czysta, ma zdrowy koloryt, a przy tym jest zdrowo napięta, wyglądamy młodo i promiennie - i czujemy się komfortowo. Dlatego codziennymi działaniami dążymy do tego, by utrzymać ją w jak najlepszej formie.
Na świecie jest odsetek tych szczęśliwców, którzy nie muszą przy niej robić praktycznie niczego, a skóra i tak cieszy dobrą kondycją. Jednak w zdecydowanej większości przypadków skórze - zarówno twarzy, jak i ciała - brakuje do ideału. Czasem niewiele, czasem jednak całkiem sporo. W niektórych przypadkach osiągnięcie wymarzonego efektu jest trudne do osiągnięcia. Chodzi przede wszystkim o skórę wrażliwą i nadwrażliwą, a także dotkniętą różnymi schorzeniami, jak łuszczyca czy AZS.
W wielu przypadkach jednak na szczęście wystarczy staranne dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych i systematyczna pielęgnacja, by skóra była w dobrej kondycji i cieszyła zarówno wyglądem, jak i komfortem.
Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, by ich skład, a tym samym działanie, odpowiadało potrzebom skóry. Wybór jest ogromny, dzięki czemu bez problemu znajdziesz to, co będzie odpowiadać Ci najbardziej.
Suchość i szorstkość skóry, utrata jędrności, podatność na przesuszenie i podrażnienia, a także rozstępy, cellulit czy blizny - każdy z nas jest inny, a tym samym inne są jego potrzeby. Na wszystkie można znaleźć jednak rozwiązanie. Podstawą jest jednak określenie tych potrzeb - czasem mieszanych. W niektórych przypadkach strzałem w dziesiątkę okaże się jeden kosmetyk, zawierający takie składniki, które zaspokoją różne potrzeby skóry. W innych przypadkach potrzebne będą różne produkty, których naprzemienne stosowanie pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Istnieje kilka uniwersalnych zasad pielęgnacji skóry, dzięki którym jej komfort będzie większy. To przede wszystkim unikanie szkodliwych dla niej czynników. Do nich należy przede wszystkim:
- zbyt gorąca woda - im cieplejsza woda, tym większe ryzyko przesuszenia skóry. Nie oznacza to oczywiście, że musisz rezygnować z gorącego prysznica czy rozgrzewającej kąpieli, jednak warto mieć to na uwadze i ograniczać je do minimum, a także solidnie nawilżać i odżywiać skórę po kontakcie z gorącą wodą;
- długie kąpiele - podobnie rzecz ma się w przypadku nagminnych, bardzo długich kąpieli. Jeśli jednak do wody dodasz nawilżające lub natłuszczające kosmetyki, problem będzie mniejszy. Po kąpieli zawsze stosuj pielęgnacyjne kosmetyki nawilżające, niezależnie od tego, czy woda jest twarda, średnia czy miękka;
- syntetyczne materiały - obcisłe ubrania, w dodatku wykonane ze sztucznych materiałów, które utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają jej oddychanie, to jeden z najważniejszych czynników powodujących jej dyskomfort. Mogą nie tylko wpijać się w skórę, ale również ją odparzać i powodować otarcia. Zaparzona skóra będzie się również pocić, a przepocony materiał będzie nieprzyjemnie ją chłodzić;
- twarda woda - twarda woda, zwłaszcza ta z sieci miejskiej w dużych miastach, nie sprzyja dobrej kondycji skóry. Po prysznicu czy kąpieli, a nawet po umyciu rąk w umywalce, skóra może być zaczerwieniona, swędzieć, a nawet pękać.
Im delikatniejsza i cieńsza skóra, tym bardziej jest podatna na podrażnienia. W takim przypadku najważniejszą kwestią jest jej dogłębne nawilżanie, ale to może okazać się niewystarczające. Bardzo ważne jest więc również odżywianie jej, a także ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Do jej codziennej pielęgnacji warto stosować kosmetyki o kilkutorowym działaniu: nawilżająco-odżywczym oraz ochronnym (emolienty). Dzięki temu z jednej strony zadbają o nawilżenie skóry, a z drugiej pomogą zatrzymać to nawilżenie, ograniczając nadmierne odparowywanie wilgoci z naskórka.
Warto przy tym pamiętać, by sięgać po kosmetyki dobrej jakości, a więc takie, które zawierają składniki aktywne. Zapychacze, które zapewniają tylko chwilowy efekt, nie mają żadnego działania naprawczego, więc tymczasowy efekt gładkiej i napiętej skóry jest właściwie tylko oszukiwaniem siebie!