Jak dopasować perfumy do okazji i osobowości?
Niegdyś powiadało się, że zdecydowane, cięższe zapachy są przeznaczone do podkreślania stylizacji na specjalne, wieczorowe okazje. Na dzień zarezerwowane były lżejsze kompozycje. Dziś jednak ten podział przestał mieć takie znaczenie jak kiedyś i każdy wybiera to, w czym czuje się najlepiej, niespecjalnie kierując się porą dnia czy okazją.
Najważniejsze jest to, by zapach idealnie komponował się ze zmysłami i gustem. Jeśli jesteś fanką świeżych, subtelnych i odświeżających kompozycji - wybieraj właśnie takie, nawet, jeśli mają być użyte na wieczorowe wyjście. Jeśli wybierzesz mocne, hipnotyzujące aromaty, nie będziesz czuć się w nich dobrze, a to bez wątpienia przełoży się także na ogólną prezencję.
Wybierając nowy zapach, którego dotąd nie miałaś, pamiętaj o kilku zasadach. Pomogą Ci dokonać trafnego wyboru i uniknąć kupienia zapachu, który po kilku użyciach wyląduje na półce i będzie obrastał kurzem:
wybieraj na spokojnie - aby wybrać dobrze, trzeba wiedzieć, że każda kompozycja składa się z 3 nut zapachowych: głowy (ta, którą czujesz tuż po aplikacji), serca (rozwija się po kilkudziesięciu minutach) i bazy (rozwija się po kilku godzinach i jest wyczuwalna co najmniej drugie tyle czasu). Dlatego perfumy warto wybierać na spokojnie: zapach tuż po aplikacji nie będzie do końca odzwierciedleniem tego, jak będzie pachniał po kilku godzinach. Najlepszym rozwiązaniem jest aplikacja zapachu i odczekanie kilku godzin przed podjęciem decyzji. W tym czasie zobaczysz, jak rozwijają się wszystkie nuty zapachowe i przekonasz się, czy perfumy do Ciebie pasują!
zacznij od małej pojemności - warto zaczynać również od zakupu małego flakonika. Choć duże pojemności są bardziej opłacalne finansowo, to jednak może zdarzyć się tak, że po jakimś czasie dojdziesz do wniosku, że to jednak nie do końca Twój zapach. W takim przypadku może okazać się, że flakonik wyląduje na półce i nie będziesz w stanie go zużyć. Im mniejszy będzie, tym większe prawdopodobieństwo, że tak się nie stanie, a po większą pojemność sięgniesz z przekonaniem wówczas, gdy zapach będzie już przetestowany;
zwróć uwagę na rodzaj zapachu - trzecia istotna kwestia, na którą nie każdy zwraca uwagę, a powinien, jest to, jakiego rodzaju jest zapach. Chodzi o to, czy jest to woda perfumowana, toaletowa czy kolońska. Początkowo może wydawać się, że różnica jest niewielka - w końcu w każdym z tych przypadków kompozycja zapachowa jest taka sama. Jednak poszczególne rodzaje różnią się od siebie stopniem zaperfumowania, a więc zawartością olejków zapachowych. To istotnie wpływa nie tylko na intensywność zapachu, ale również na jego trwałość. Najintensywniejsze i najtrwalsze są wody perfumowane. Wody toaletowe są subtelniejsze i utrzymują się nieco krócej, zaś wody kolońskie są najdelikatniejsze i najszybciej się ulatniają.
Pamiętaj, by przy wyborze nowego zapachu kierować się przede wszystkim swoim gustem i potrzebami, a nie modą. Dopasowanie idealnego zapachu nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto poświęcić na to nieco więcej czasu, aby mieć gwarancję, że zakupiony flakonik będzie tą małą iskierką szczęścia, która poprawi nastrój każdego dnia!