Świeżość, pewność i suchość to podstawa dobrego samopoczucia!
Im więcej się ruszasz i im intensywniejszy jest ten ruch, tym więcej ciepła wydziela ciało. W przypadku bardzo intensywnego poruszania się, gdy ciepłota organizmu znacznie wzrasta, uruchamia się system termoregulacji organizmu. Efektem jest pocenie się. Choć mało kto czuje się komfortowo z mokrymi plamami na plecach czy pod pachami, to trzeba wiedzieć, że pocenie się jest zabezpieczeniem organizmu przed przegrzaniem się. Gdyby nadmiar ciepła nie był odprowadzany z organizmu w ten sposób, mogłoby dojść do jego przegrzania, a w efekcie do uszkodzenia tkanek i komórek wewnętrznych.
Jakkolwiek więc pocenie się jest uciążliwe i mało komfortowe, tak jest niezbędne dla zachowania nie tylko dobrego samopoczucia i zdrowia, ale wręcz życia.
Naturalnie jednak chodzenie w mokrych od potu ubraniach, które (mówiąc szczerze) nie pachną przyjemnie, jest do zaakceptowania przez mało kogo. W tym przypadku kompromisem jest stosowanie środków mających na celu zminimalizowanie przykrych skutków pocenia się. Mowa oczywiście przede wszystkim o zabezpieczaniu newralgicznych miejsc (a więc tych, w których znajduje się najwięcej gruczołów potowych i, co za tym idzie, w których pocimy się najintensywniej) antyperspirantami.
W większości przypadków, gdy ilość wydzielanego potu nie jest nadmierna i pocimy się w określonych sytuacjach (które można nazwać normalnymi - czyli w wyniku intensywnego poruszania się, przebywania w nagrzanych pomieszczeniach czy ubrania się zbyt ciepło w stosunku do warunków pogodowych), do zapewnienia sobie suchości i komfortu wystarczają antyperspiranty. Zawierają one specjalne związki, które blokują ujścia gruczołów potowych, tym samym tworząc na nich niewidoczną, żelową barierę, przez którą pot się nie przedostanie. Efekt? Suchość, komfort i pewność siebie!
Zdarza się jednak, że pocimy się nadmiernie. Co się pod tym kryje? Chodzi przede wszystkim o pocenie się w sytuacjach “normalnych”, w których problem z przegrzaniem organizmu nie powinien się pojawić. To sytuacje takie, jak siedzenie, leżenie czy wykonywanie codziennych, niewymagających czynności. To również sytuacje niewielkiego wysiłku fizycznego, jak chodzenie, schylanie się czy podbiegnięcie dosłownie kilku kroków. Jeśli w takich prozaicznych sytuacjach dosłownie zalewasz się potem, można podejrzewać, że masz problem z nadpotliwością.
Nie ustalono jednoznacznie, z czego wynika ten problem, jednak boryka się z nim sporo osób. Jeśli oblewanie potem występuje sporadycznie, postaraj się zaobserwować, w jakich sytuacjach ma to miejsce. Istnieją bowiem różne czynniki, które stymulują aktywność gruczołów potowych - to np. stres, podminowanie emocjonalne, a także bardziej przyziemne czynniki, jak spożywanie pikantnych przypraw czy gorących napojów/posiłków.
Jeśli jednak intensywne pocenie się występuje w różnych sytuacjach i jest bardziej regułą niż wyjątkiem, dla pewności (by wykluczyć problemy zdrowotne) udaj się do lekarza.
W przypadku nadmiernej potliwości antyperspiranty z drogerii mogą okazać się niewystarczające. W skrajnych przypadkach konieczne może być sięgnięcie po specjalistyczne blokery potu.