Pytania i odpowiedzi
Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać?
Choć kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze dla skóry niż te zawierające składniki syntetyczne, to nie oznacza, że nie mogą wywołać niepożądanych reakcji. Potencjał alergizujący wykazują m.in. rumianek, krwawnik i aloes, a także olejki eteryczne jak olejek różany, eukaliptusowy lub jaśminowy.
Jeśli sięgasz po nowy kosmetyk, wykonaj wcześniej próbę uczuleniową. W tym celu nanieś odrobinę preparatu na zgięcie łokcia lub nadgarstek po dłoniowej jego stronie i odczekaj 24 godziny. Jeśli w tym czasie nie pojawią się na skórze niepokojące zmiany – oznacza to, że możesz bezpiecznie stosować wybrany produkt.
W jakiej kolejności stosować kosmetyki naturalne?
Pielęgnację przy użyciu kosmetyków naturalnych zawsze poprzedź demakijażem. Pamiętaj przy tym, że jeśli wykorzystujesz do tego płyn micelarny – zmyj preparat wodą ze skóry. Micele pozostawione na cerze wysuszają ją, z czego niewiele kobiet zdaje sobie sprawę.
Po demakijażu oczyść cerę preparatem myjącym, a następnie przywróć jej właściwe pH, stosując tonik. Na tak przygotowaną skórę możesz nanieść serum, a następnie krem.
Jeśli planujesz wykonać peeling – zastosuj wybrany kosmetyk naturalny po demakijażu i oczyszczeniu skóry. Warto również zaraz po tym zabiegu nałożyć maseczkę.
Dlaczego kosmetyk naturalny podrażnił moją skórę?
Podczas stosowania kosmetyków naturalnych podrażnienia skóry występują rzadko. O ile zaczerwienienie, świąd, czy pieczenie skóry nie są spowodowane alergią, na któryś z roślinnych wyciągów, najpewniej stosujesz kosmetyk, który tylko nazywany jest naturalnym, choć w istocie nim nie jest. Niestety bardzo często, w celach marketingowych, takie nazewnictwo stosuje się wobec preparatów, które zawierają w składzie składniki roślinne, ale poza nimi również te syntetyczne np. parafinę, parabeny, czy glikole. To właśnie one odpowiadają za podrażnienia, a także przesuszenie skóry.
Jak przechowywać kosmetyki naturalne?
Zwróciłaś uwagę, że większość kosmetyków naturalnych zamkniętych jest w nieprzezroczystych lub ciemnych opakowaniach? Nie jest to dzieło przypadku. Preparaty składające się w 95–98% z wyciągów roślinnego pochodzenia są światłoczułe. Nie powinny być eksponowane ani na światło sztuczne, ani na naturalne, by nie straciły swoich cennych właściwości.
Zwróć uwagę, aby nie były przechowywane w temperaturze przekraczającej 25 st. Celsjusza. Mając na uwadze upały panujące w okresie lata – warto w tym wymagającym czasie przenieś kosmetyki naturalne do najchłodniejszego pomieszczenia w domu. Nie powinna być to jednak łazienka, ponieważ panująca tam wilgoć sprzyja intensywnemu namnażaniu się bakterii w kosmetyku.
Czym kierować się przy wyborze kosmetyków naturalnych
Po pierwsze, zanim kupisz kosmetyk naturalny, sprawdź, czy jego skład w istocie opiera się w 95-98% na ekstraktach roślinnych i wolny jest od sztucznych dodatków. Co do zasady – im krótszy skład, tym lepiej.
Po drugie, sprawdź, czy nie jesteś uczulona, na którykolwiek ze składników kosmetyku naturalnego. W tym celu wykonaj próbę uczuleniową, a unikniesz piekących i swędzących stanów zapalnych.
Po trzecie, kieruj się potrzebami swojej skóry. W przypadku cery wrażliwej i naczynkowej – sięgaj po preparaty o lekkiej konsystencji, działaniu kojącym i wzmacniającym drobne naczynia krwionośne. Cera dojrzała wymaga kosmetyków ujędrniających, rozjaśniających przebarwienia i wygładzających zmarszczki. W przypadku cery tłustej ze skłonnością do trądziku – wybieraj preparaty, które nie są komedogenne, a jednocześnie regulują pracę gruczołów łojowych oraz łagodzą stany zapalne. Natomiast do pielęgnacji cery suchej warto wybierać kosmetyki intensywnie nawilżające i regenerujące.
Czy kosmetyki naturalne są wegańskie?
Kosmetyki naturalne mają skład opierający się na surowcach niesyntetycznych. Najczęściej są to wyciągi roślinne, choć w składzie mogą też znaleźć się substancje odzwierzęce jak mleko lub miód, które nie są stosowane przez wegan.
Kosmetyki roślinne mogą, ale nie muszą być wegańskie. Aby mieć pewność, że sięgasz po preparat wpisujący się w Twój styl życia – zapoznaj się z zapisami na etykiecie. W przypadku kosmetyków Uzdrovisco możesz mieć pewność, że nie trafisz na preparat ze składnikami zwierzęcego i odzwierzęcego pochodzenia. Są więc odpowiednie dla wegan, co potwierdzają przyznane marce certyfikaty.