Jak wybierać perfumy, by nie żałować?
Gdy kupujesz zapach, który doskonale znasz, nic nie powinno Cię zaskoczyć - w końcu w formule, a tym samym w kompozycji zapachowej, nic nie powinno się zmienić! Warto jednak przed zakupem dokładnie przeczytać opis (jeśli to sklep internetowy) lub kartonik/flakonik. Chodzi przede wszystkim o intensywność zapachu, czyli ilość olejku zapachowego w roztworze alkoholowym. Im jest go więcej, tym intensywniejszy i trwalszy jest zapach. To woda perfumowana - potocznie nazywana perfumami (jak i zresztą wszystkie inne rodzaje zapachów, tj. woda toaletowa czy kolońska). Jest to jednak uproszczone nazewnictwo - bo czystej esencji perfum nie kupisz w drogerii. Po pierwsze: czysta esencja perfum jest niesamowicie intensywna i wystarczy dosłownie kropla do tego, by intensywnym zapachem wypełnić całe pomieszczenie. Po drugie: cena takiego produktu jest bardzo wysoka, przez co mało kto decyduje się na zakup. Czyste perfumy znajdziesz najczęściej w egzotycznych, popularnych turystycznie krajach i najczęściej są one kupowane jako pamiątka, w maleńkich opakowaniach.
Wybierając nowy zapach nie spiesz się i do zakupu podejdź ze spokojem i rozsądkiem. Po pierwsze dlatego, że każdy zapach składa się z trzech nut, które rozwijają się z czasem i wzajemnie się zastępują. Choć są do siebie podobne, to w różnym czasie dominują inne akcenty. Najważniejsza jest nuta bazy, bo to kompozycja, do której zapach docelowo się rozwija i jest wyczuwalna nawet przez 2 dni.
Po drugie dlatego, że na każdej skórze kompozycja może się inaczej rozwijać. To zależy przede wszystkim od pH skóry. Dlatego kupowanie zapachu “w ciemno”, bo podobał Ci się na kimś innym, może być zwodnicze. Zawsze przetestuj go na swojej skórze i oceny oraz wyboru dokonaj dopiero po kilku godzinach, gdy już rozwinie się do docelowej kompozycji.
Po trzecie: jednego dnia nie sprawdzaj więcej, niż 2 zapachy. Im więcej kompozycji, tym bardziej będą się ze sobą mieszać i przenikać, dlatego każdy kolejny testowany zapach będzie z dużym prawdopodobieństwem przekłamany.
Dobrą praktyką jest również kupowanie małego flakonika na próbę. Większość producentów oferuje niewielkie pojemności - najczęściej to 30 ml, jednak często można nabyć nawet mniejsze, testowe opakowania, np. 5 ml lub 10 ml. Zaczynając od małej pojemności możesz przetestować zapach wielokrotnie i upewnić się, że w pełni Ci odpowiada, zanim sięgniesz po większe opakowanie, które starcza na długo. Jeśli jednak zapach Ci się nie do końca spodoba, to wybierając małe opakowanie nie zmarnujesz zbyt wiele produktu odstawiając go na półkę lub ostatecznie wyrzucając.