Włosy to temat, o którym można rozprawiać godzinami. Dlaczego wypadają, dlaczego się puszą, co zrobić, żeby przestały się przetłuszczać, jak wspierać ich wzrost, jak dodać blasku, czym podbijać objętość. W ostatnich latach pielęgnacja włosów przeszła ogromną metamorfozę. Już nie wystarczy nam zwykły szampon. Włosy olejujemy, laminujemy, nakładamy na nie maski, spryskujemy hydrolatami, a nawet przyjmujemy suplementy diety. Wszystko po to, by dodać im sił, blasku i sprężystości. Wiele kobiet marzy jednak nie tylko o włosach gęstych i zdrowych, ale również długich. A wzrost włosów to kolejny temat-rzeka. Co powinniśmy o nim wiedzieć, by wspierać swoje pukle każdego dnia?
Spis treści
Jak długo rosną włosy?
Dieta wzmacniająca włosy
• Morskie ryby • Nabiał
• Warzywa i owoce
• Rośliny strączkowe
• Produkty pełnoziarniste
• Woda mineralna
• napary ziołowe
Witamina B12 – pomaga przenosić tlen i składniki odżywcze do skóry głowy, co wspiera wzrost włosów. Jednakże, gdy organizm nie otrzymuje wystarczających ilości witaminy B12, może to skutkować osłabieniem lub utratą włosów. Organizm człowieka nie wytwarza witaminy B12, musimy więc pozyskiwać ją z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, drób, jaja. Weganie muszą tę witaminę suplementować.
Witamina D – to niezbędna, rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która jest ważna dla wielu procesów biologicznych w organizmie. Jest to również kolejny ważny mikroelement dla wzrostu włosów. Witamina ta powstaje w procesie zwanym syntezą cholekalcyferolu, który zachodzi, gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Badania dowodzą, że ponad 90% Polaków cierpi na deficyt witaminy D, z tego powodu przynajmniej w sezonie jesienno-zimowym zaleca się jej suplementację.
Biotyna – jedna z najlepiej znanych witamin na porost włosów. Biotyna jest niezbędna do produkcji białka włosa zwanego keratyną. Witamina z grupy B jest dostarcza w wielu produktach, w tym: jajkach, owocach morza, jogurtach, migdałach, zielonych warzywach czy produktach pełnoziarnistych. Jaja i jogurt grecki to także dobre źródło witaminy B5, znanej jako kwas pantotenowy. Ten składnik można znaleźć na etykietach produktów do pielęgnacji włosów i skóry.
Minerały – włosy potrzebują składników mineralnych, w tym: krzemu, miedzi, i cynku. Jak działają? Cynk (ostrygi, wołowina, szpinak, kiełki pszenicy, pestki dyni i soczewica) odgrywa ważną rolę we wzroście i naprawie tkanki włosa. Miedź (kakao, orzechy, płatki owsiane) pomaga utrzymać pigment we włosach, chroniąc je przed siwieniem. Krzem (orzechy, fasola, chleb razowy, truskawki) wzmacnia cebulki włosów, przez co zabezpiecza pasma przed nadmiernym wypadaniem[2].
Antyoksydanty – do tej grupy zalicza się m.in.: zalicza się: witaminę C, witaminę A, prowitaminę A (beta-karoten), witaminę E, polifenole, luteinę. Przeciwutleniacze mogą pomóc w ochronie mieszków włosowych przed uszkodzeniem przez szkodliwe cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Sporo cennych antyoksydantów można znaleźć w czerwonych i fioletowych owocach: truskawkach, jagodach, malinach, jeżynach i borówkach amerykańskich[3].
Peeling pobudzający wzrost włosów
Do zabiegu używajmy tylko sprawdzonych, wysokiej jakości produktów:
• Biovax, trychologiczny peeling do skóry głowy z czystkiem i czarnuszką
• Vianek, łagodzący peeling do skóry głowy
• Farmona Radical, peeling trychologiczny przyspieszający wzrost włosów
Domowe receptury dla zdrowej skóry głowy
Olej jojoba i brązowy cukier
To połączenie idealne, jeśli chcemy dogłębnie oczyścić skalp i zapewnić mu mnóstwo składników odżywczych. Kilka łyżek oleju jojoba, brązowy cukier, odrobina soli (ewentualnie) i sok z cytryny- to wszystko, czego potrzebujemy, aby wykonać miksturę. Po masażu warto pozostawić mieszankę na skórze głowy co najmniej pół godziny. Następnie zmywamy ją delikatnym szamponem.
Ocet i olej kokosowy
Do wykonania mieszanki potrzebujemy łyżkę octu jabłkowego, łyżkę oleju kokosowego, łyżeczkę miodu i pół filiżanki soli. Mieszamy dobrze wszystkie składniki. Wykonujemy peeling, delikatnie rozprowadzamy resztę papki na włosy i po 10 minutach zmywamy łagodnym szamponem.
Sól i oliwa z oliwek
Połączenie soli i oliwy z oliwek działa również w celu usunięcia łupieżu, nie pozostawiając suchej skóry głowy. Oliwa z oliwek zawiera kwasy tłuszczowe, które chronią włosy przed uszkodzeniami i zapewniają im dużo wilgoci. Aby zrobić peeling, dodaj po kilka łyżek soli morskiej, oliwy z oliwek i soku z cytryny. Po nałożeniu mieszanki, dobrze ją zmyj i użyj szamponu, aby zakończyć pracę.
Awokado z brązowym cukrem
Bazą mikstury jest łyżeczka brązowego cukru i łyżka oleju z awokado. Do tego dodajemy dowolny olej, według własnych preferencji. Jeżeli potrzebujemy odżywić przesuszony skalp, dodajmy łyżeczkę oleju kokosowego. Jeżeli skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania, warto dołożyć kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Z kolei na porost i wzmocnienie nowych włosów najlepiej sprawdzi się kilka kropelek olejku lawendowego lub rycynowego.
Jak pobudzić porost włosów? Wcierkami!
• Wcierka do skóry głowy Banfi z wyciągiem z łopianu
• Milk Shake, wcierka do skóry głowy przyspieszając porost włosów
• Wzmacniająca wcierka do skóry głowy Banfi
• Wzmacniająca wcierka do skóry głowy Marion
Ile rosną włosy? To zależy!
Wszystkie te zabiegi pozwolą nam skutecznie wpłynąć na tempo wzrostu włosa. Do tego trzeba jednak cierpliwości. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu stosujmy zabiegi wzmacniające dla skóry i pobudzające cebulki. Masujmy głowę peelingami i wcierkami, pobudzając krążenie. Warto też zainwestować w dobrej jakości szampon do włosów oraz odbudowującą odżywkę. Problem często nie leży bowiem jedynie w tym, ile rosną włosy, a w tym, że przez zniszczone i spalone pukle nie widzimy ich przyrostu. Tylko mocne, silne i elastyczne włosy widocznie zwiększają swoją długość. Dbając o nie skrupulatnie, zapewniamy sobie piękną fryzurę.
Rada:
Jeżeli pomimo zastosowania odpowiedniej pielęgnacji i diety- twoje włosy rosną wolno, a dodatkowo zauważasz że są słabe, cienkie, a może odwrotnie przetłuszczające się i przyklapnięte- rozważ wizytę u trychologa. Trycholog to osoba, która specjalizuje się w problemach włosów i skóry głowy. Przeprowadzając dokładny wywiad, oraz badając skórę głowy jest w stanie pomóc nawet przy najbardziej zaawansowanych problemach.