Algi

Algi w kosmetyce – jak je wykorzystywać?

Algi to wodne rośliny zwane również glonami. Są to beztkankowe, samożywne organizmy, które aż w 85% składają się z wody. Dzięki ich niezwykłej budowie i dużej zawartości aminokwasów są niezwykle cenione w kosmetyce.

Algi wchodzą w skład planktonu wielu zbiorników wodnych. Najczęściej spotykane są w morzach i oceanach, rzadziej w zbiornikach śródlądowych. Zasiedlają także wilgotne siedliska lądowe, skały, ściany jaskiń czy mury. Glony często tworzą związki symbiotyczne z grzybami czy porostami, a nawet z małżami oraz koralowcami. Bogate są w witaminy i minerały. Znane są ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Znajdziesz je w wielu kosmetykach oraz suplementach diety. Dlaczego algi w kosmetyce to doskonały sposób na codzienną pielęgnację twarzy i ciała? Sprawdź!

Algi – skąd się biorą?

Algi to bardzo zróżnicowana grupa, do której zalicza się wiele gatunków. W kosmetyce najpopularniejsze są algi brunatne (brunatnice), zielone (zielenice) oraz czerwone (krasnorosty). Kolor alg zależny jest od głębokości, na której rosną, ilości światła, jakie do nich dociera, a także od temperatury czy rodzaju podłoża. Wszystkie te czynniki wpływają również na zawartość poszczególnych składników mineralnych w algach.

Ze względu na swą dużą wartość odżywczą glony wykorzystywane są jako składniki aktywne suplementów diety oraz artykułów spożywczych. Na przykład argan i karagen o właściwościach żelujących to substancje pochodzące z krasnorostów. Z kolei w kosmetyce algi wykorzystywane są przede wszystkim jako składniki aktywne kremów, balsamów, maseczek, szamponów czy odżywek do włosów, a nawet toników do cery trądzikowej. Najpopularniejsze algi w kosmetyce to algi brunatne oraz zielone – chlorella i spirulina.

SPRAWDŹ TEŻ: Spirulina - wszystko, co musisz wiedzieć

Algi używane w przemyśle kosmetycznym pozyskiwane są zwykle z mórz. Do niedawna glony poddawane były procesowi suszenia i kruszenia. Ale skuteczność takich surowców była niska. Dlatego naukowcy opracowali nowe metody pozyskiwania ekstraktów z alg morskich. O wiele efektywniejsze są procesy mikronizacji lub ekstrakcji. Pierwszy z nich polega na suszeniu alg na słońcu, mieleniu ich oraz obróbce w bębnach ciśnieniowych w niskiej temperaturze. Drugi z kolei na rozpuszczaniu alg w wodzie, etanolu lub henksanie. W finalnej fazie ekstrakcji rozpuszczalniki te zostają całkowicie usunięte. Obie metody pozwalają na wyizolowanie składników aktywnych z surowca. W ten sposób glony stają się łatwo przyswajalnym surowcem kosmetyków.

Algi w kosmetyce – właściwości

Algi morskie w kosmetyce mają bardzo szerokie zastosowanie. Są świetnymi dodatkami do produktów o działaniu łagodzącym, regenerującym, wzmacniającym oraz nawilżającym. Mają również właściwości przeciwstarzeniowe, co sprawia, że producenci kremów redukujących zmarszczki czy ujędrniających skórę równie chętnie po nie sięgają.

Algi w kosmetykach to przede wszystkim bogactwo witamin, minerałów oraz lipidów (nienasyconych kwasów tłuszczowych). Znajdziesz w nich m.in.:

witaminy: C, E, B1, B2, B5, B6, B12 i prowitaminę A,
miedź, cynk, mangan, wapń, brom, jod, żelazo, fosfor, chlor, fluor, siarkę, a nawet selen i nikiel,
kwasy tłuszczowe DHA i EPA,
kwas eikozapentaenowy oraz alfa-linolenowy,
wielocukry – karagen oraz agar,
błonnik i proteiny.

Bogaty skład chemiczny alg morskich sprawia, że chętnie stosowane są one jako składniki aktywne kremów do twarzy o działaniu naprawczym czy wybielającym. Algi na twarz doskonale wzmacniają naczynia włosowate i poprawiają mikrocyrkulację. Do tego regulują funkcje komórek, np. stabilizując produkcję łoju.

Algi hamują rozwój bakterii, ułatwiają usuwanie toksyn i działają łagodząco. Z tych względów bardzo często używane są jako składniki kosmetyków do cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. Stosuje się je również jako dodatek do kremów i masek ujędrniających czy wygładzających. Algi mają silne właściwości nawilżające oraz zmiękczające. Dzięki nim skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i miękka w dotyku.

Największą zaletą alg jest to, że z łatwością wnikają w głębokie warstwy skóry. Tam regenerują je kolejne i przyspieszają procesy odbudowy naskórka. Zatrzymują w nim wilgoć oraz tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną. Do tego świetnie rozświetlają cerę, dodają jej promiennego blasku. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i prowitaminy A mają zdolność przyspieszania gojenia ran oraz uszkodzeń na powierzchni skóry.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Algi w codziennej pielęgnacji

Jak algi działają na skórę twarzy?

Algi bardzo często stosowane są jako podstawowy składnik aktywny kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Znajdziesz je zarówno w kremach, maseczkach, jak i tonikach do twarzy. Takie kosmetyki są szczególnie skuteczne w przypadku oznak zmęczonej i starzejącej się cery. Regenerują bowiem naskórek, usuwają opuchliznę wokół oczu, a nawet opóźniają procesy starzenia się skóry, wygładzając zmarszczki i przywracając jej jędrność.

Algi brunatne na twarz niezastąpione są również w przypadku pękających naczynek i zaczerwienień na skórze. Działają naprawczo. Zapobiegają nadmiernej kruchości oraz przepuszczalności naczyń włosowatych. Świetnie sprawdzają się więc w przypadku pajączków czy obrzęków.

Regularne stosowanie kosmetyków do pielęgnacji twarzy z algami doskonale wpłynie również na normalizację pracy gruczołów łojowych oraz właściwego pH skóry. Łagodzące działanie glonów pomoże zlikwidować stany zapalne, rozjaśni cerę, nadając jej promiennego blasku.

Algi w kosmetykach

Algi morskie stosowane w kosmetykach nie tylko intensywnie nawilżają czy wzmacniają naczynka krwionośne, ale również przyczyniają się do usuwania toksyn z organizmu, chronią skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV czy chociażby likwidują stany zapalne. Z tych właśnie względów algi stały się wręcz nieodzownym ekstraktem wielu kosmetyków. Znajdziesz je przede wszystkim w:

płynach do demakijażu oraz płynach micelarnych,
kremach do cery tłustej, trądzikowej, suchej, atopowej, wrażliwej, a nawet naczynkowej,
oczyszczających żelach do mycia twarzy czy ciała,
łagodzących tonikach do twarzy,
silnie nawilżających, detoksykujących oraz regenerujących maseczkach do twarzy, dłoni, stóp,
szamponach, odżywkach i maseczkach do włosów,
kremach i balsamach redukujących widoczność rozstępów,
kosmetykach wyszczuplających oraz do pielęgnacji skóry z cellulitem.

Nie ma wątpliwości, że algi stosowane w kosmetykach mają wiele wartości odżywczych oraz prozdrowotnych właściwości. Nie ma też wątpliwości, że to bogactwo składników korzystnie wpływa właściwie na każdy rodzaj skóry. Nic więc dziwnego, że algi morskie zrobiły niezwykłą furorę jako ekstrakty dodawane do wielu kosmetyków. Szukaj produktów z algami brunatnymi, zielonymi glonami lub kranorostami pośród tysięcy produktów dostępnych w drogerii internetowej ezebra.pl. U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebuje Twoja cera!

Polecane

pixel