Glinka
- A
- B
- C
- D
- E
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- T
- U
- V
- W
- X
- Y
- Z
Glinka - jak ją stosować i jak pomaga skórze?
Glinki to jedne z najpopularniejszych składników kosmetycznych. Nic dziwnego - są niezwykle uniwersalne, bez problemu można dopasować je do różnych typów skóry. Nie stanowią też zagrożenia - nawet dla cery wrażliwej. W dodatku są tanie, szeroko dostępne i bardzo skutecznie pomagają przy problemach skórnych. Jak działają glinki, jakie ich rodzaje znajdziemy w drogeriach i dlaczego warto je stosować?
Spis treści
Glinki kosmetyczne - co to jest?
Glinki to substancje naturalnego pochodzenia. Wydobywa się je w różnych zakątkach świata - minerały te powstają na skutek procesów zachodzących w skorupie ziemskiej. Najczęściej występują na głębokości od 20 do 70 metrów.
Co ciekawe, glinki stosowano już w starożytności. Ich dobroczynne właściwości były wykorzystywane w Mezopotamii i Egipcie. Dziś, zainspirowani naturą, coraz chętniej sięgamy po składniki stworzone przez przyrodę.
Glinki kosmetyczne - działanie i właściwości
Argilloterapia, czyli terapia glinkami, cieszy się ogromną popularnością. Stosuje się ją na całym świecie, a lecznicze właściwości tych substancji są cenione przez osoby w różnym wieku.
Glinki pomagają na wiele problemów skórnych i sprawdzają się w pielęgnacji różnych rodzajów cery. Działają:
• odżywczo - dostarczają skórze niezbędnych dla zdrowia minerałów i witamin;
• bakteriobójczo - glinki doskonale sprawdzą się w pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku. Dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom radzą sobie z przeciwdziałaniem atakom patogenów;
• detoksykująco - pozwalają pozbyć się nadmiaru toksycznych substancji, z którymi codziennie ma kontakt nasza skóra;
• oczyszczająco - glinki są świetnym składnikiem kosmetyków oczyszczających. Wnikają w głębsze warstwy skóry, pozwalając nam pozbyć się zanieczyszczeń;
• absorbująco - niektóre typy glinek idealnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej. Dzięki swoim właściwościom absorbują nadmiar sebum, sprawiając, że cera nie błyszczy się nadmiernie;
• ujędrniająco - glinki są skuteczne również w pielęgnacji skóry na całym ciele. Ujędrniają ją, sprawiając, że wygląda zdrowo i świeżo.
SPRAWDŹ TEŻ: Kosmetyki normalizujące wydzielanie sebum. Ranking
Rodzaje glinek
Na rynku znajdziemy dziś kilka rodzajów glinek, z których każda przeznaczona jest do innego typu skóry.
Są to kolejno:
1. zielona glinka - najlepsza dla cery tłustej i trądzikowej. Świetnie radzi sobie z minimalizowaniem wydzielania sebum, dzięki czemu odświeża skórę. Jest też antybakteryjna - pozwala złagodzić objawy trądziku i innych stanów zapalnych. Zielona glinka działa też tonizująco, regulując pH skóry;
2. czerwona glinka - jest niezwykle bogata w pierwiastki niezbędne dla zdrowia skóry. Znajdziemy w niej krzem, magnez, sód, wapń i żelazo. Działa odżywiająco, oczyszcza i ściąga pory, minimalizując ich widoczność;
3. biała glinka - najlepsza dla cer wrażliwych, delikatnych, reaktywnych. Pozwala na szybsze gojenie się stanów zapalnych, łagodzi i koi podrażnienia;
4. żółta glinka - najbogatsza w żelazo. Redukuje występowanie zmian trądzikowych, przyspiesza gojenie ran, działa łagodząco. Świetnie sprawdzi się przy cerze z widocznymi oznakami zmęczenia - poszarzałej i pozbawionej blasku;
5. fioletowa glinka - rozświetla i dodaje blasku. Powstaje z połączenia białej glinki i pigmentu mineralnego. Polecana do cery suchej i zmęczonej.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Argilloterapia. Tajemnicza metoda, świetne efekty
Glinki kosmetyczne - zastosowanie
Stosowanie glinek jest uzależnione od tego, do czego chcemy ich użyć. Najczęściej aplikuje się je na twarz w formie maseczek.
Glinka na twarz
Żeby uzyskać idealny kosmetyk, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią glinkę i hydrolat lub olejek, z którym ją połączymy. Wystarczy łyżeczka dowolnej glinki i kilka kropel płynnego kosmetyku. Całość mieszamy aż do uzyskania gładkiej, gęstej masy, nadającej się do nałożenia na twarz. Po aplikacji musimy zadbać o to, by maseczka cały czas była wilgotna. W tym celu należy co jakiś czas spryskiwać ją hydrolatem lub wodą termalną.
Warto też zaopatrzyć się w gotowe kosmetyki z glinką w składzie. W bogatej ofercie naszej drogerii internetowej można znaleźć preparaty przeznaczone zarówno do twarzy, jak i całego ciała. Warto sprawdzić m.in. maskę błotną z glinką od BingoSpa lub pastę do mycia twarzy Bielendy.
Szukając idealnych kosmetyków, zwracajmy uwagę nie tylko na firmę i obecność glinki w składzie, ale również na inne obecne w preparacie ingrediencje. Im krótsza lista składników tym lepiej. Nasza skóra nie potrzebuje dodatkowych substancji zapachowych ani koloryzujących.
Glinka na ciało
Stosujemy też glinkę na ciało, dbając o sprężystość skóry, jej młody wygląd i blask. W przypadku trądziku na plecach czy na dekolcie sprawdzi się zielona glinka, przy podrażnieniach - biała. Nakładajmy ją na skórę w postaci masek lub w produktach przeznaczonych do mycia.